Mobil

WCDMA, UMTS ve HSDPA nedir?

WCDMA Nedir?

WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) 3G teknolojisinin bir ifade şeklidir. Yani WCDMA  3G teknolojisinin bir parçasıdır. Yüksek data hızı ve yüksek bant genişliği ile daha verimli bir kullanış sağlar. 3G teknolojisi buradan gelmektedir. WCDMA sayesinde ses, resim, video ve data verilerine aynı anda erişme imkanı sağlar.

UMTS  Nedir?

UMTS (Universal Mobile Telephone System) 3G’nin kullandığı teknolojilerden biridir. 3GSM olarak da isimlendirilir. 3. Nesil mobil teknolojisidir. Telefon ve taşınabilir bilgisayar yardımıyla istediğiniz yerden veri aktarım imkanı sağlar. Saniyede 2 megabit gibi yüksek transfer hızına sahiptir.

4g indirme grafik

HSDPA nedir?

HSDPA (High Speed Packett Access) kelime olarak “Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme erişimi” anlamını ifade eder. Aynı zamanda “3.5G” denilmektedir. 3G ve UMTS teknolojisinden 5 kat daha hızlı bir bağlantı imkanı sağlayan protokoldür. Günümüzde teknolojinin gelişiminden cep telefonlarıda nasibini alıyor.

Mobil iletişim standartları her geçen gün gelişmektedir. Cepten interneti ilk olarak wap ile duyduk. Sonrasında GPRS ile tanıştık. Daha sonra EDGE standartlarına ulaşıldı. Şimdi herkesin bildiği ve kullandığı 3G teknolojisi hayatımıza girmiştir. Akıllı telefon, tablet ve taşınabilir bilgisayarlardan hızlı veri iletimi ile hayatımızda vazgeçilmez olmuştur. Ama gelişen teknoloji ile artık 4G ve 5G beklemektedir.

WCDMA, UMTS ve HSDPA nedir?

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu