AndroidMobil

Gizli Numara Engelleme [Kesin Çözüm]

Kimliğinin ve telefon numarasının görünmesini istemeyen art niyetli kişiler gizli numara ile arayarak insanları rahatsız etmektedir. Bu olayların sık yaşanmaya başlamasından dolayı Telefon operatörleri gizli numara engelleme sistemleri ile kullanıcılarına ücretsiz olarak vermektedirler. Özel numara nasıl engellenir?

Her telefon operatörü için farklı bir uygulama yöntemi vardır. İnsanlar kendilerini kimin aradığını görebilmek ve rahatsız edilmemek için bu uygulamayı tercih etmektedirler.

Numarasını gizleyerek sizi birisi aradığında telefonunuzun ekranına arayan kişinin telefon numarası değil özel numara uyarısı gelecektir. Bağlı bulunduğunuz operatör servisi veya Gizli numara engelleme programları ile özel numara aramaları telefonunuza hiç düşmeyecek ve bu kişilerin sizi aramasını engellemiş olacaktır. Böylece sizi hiçbir gizli numara araması rahatsız etmiş olmayacaktır.

Özel Numara Engelleme Programları

Cep telefonunuzun işletim sistemi özelliklerine göre Google Play Store veya App Store mağazalarında gizli numara engelleme işlemi yapan çok sayıda gizli numara engelleme programı bulunmaktadır. Kullanıcılar bunlardan istediği seçebilir. Ancak her hangi bir programa gerek duyulmadan telefon operatörleri tarafından da bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir.

blank

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Turkcell kullanıcıları özel numaralardan gelen aramaları önlemek için, gizli numara engelleme yapabilmek için telefonun arama ekranına *253# yazarak arama yapmanız yeterli gelecektir. Bunu yaptıktan sonra sizi gizli numara ile aramak isteyen kişilere aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir, numaranızı görünür yapıp tekrar arayın uyarısı verecektir.

blank

Vodafone Gizli Numara Engelleme

Vodafone müşterilerine gizli numaradan arama rahatsızlıklarını önlemek için gizli numaraya kapalı servisi hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır. Vodafone 7046 ya GIZLI AC yazarak sms atmanız yeterli gelmektedir. Gizli numara öğrenme birçok insanın gelen aramalardan sonra aradığı konulardır. Ancak kişi kendisini arayan gizli numaranın kim olduğunu öğrenme şansı yoktur. Bu tür gizli numara öğrenme işlemleri ancak adli makamlar tarafından yapılmaktadır. Gizli numara ile rahatsız edilmenin boyutu büyüdüğünde ya da tehdit gibi olaylar meydana geldiğinde adli makamlar telefon operatörleri ile yazışmalar yaparak kişiyi arayan gizli numarayı tespit edebilmektedir.

blank

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme

Türk Telekom çatısı altına giren Avea’da özel numaralardan çağrı almak ismiyorsanız; arama ekranına *253# yazarak arama yapmanız yeterlidir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu