Blog

Ünlem İşareti ! Nasıl Yapılır?

Şaşırma, hayret etme, seslenme ve uyarı bildiren durumları ifade edebilmek için kullandığımız noktalama işaretlerinden bir tanesi olan ünlem, klavye aracılığı ile de oluşturulabiliyor. Ünlem işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz tüm alternatifleri hep birlikte ele alalım ve incelemeye çalışalım.

Ünlem İşareti Nasıl Yapılır?

Ünlem işareti için çok kolay bir kombinasyon karşımıza çıkıyor. Shift tuşu ile birlikte 1 tuşluna aynı anda basıyoruz ancak klavyemizin sağında yer alan rakamlar bölümündeki 1 tuşunu kullanmayacağız.

Üst kısma göz atacak olursanız eğer zaten 1 rakamının hemen üstünde ya da altında ünlem sembolünün yer aldığını sizler de göreceksiniz. Bu kombinasyon ile birlikte ünlem işaretini elde edebiliyoruz.

İkinci bir yöntem ise Alt+33 kombinasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu tür sembolleri oluşturmak için çok farklı alternatifler var ve her bir alternatifi bilmek de mutlaka işimize yarayacaktır diye düşündük.

blank

Buradaki rakamlar bölümünü kullanabiliriz yani klavyemizin sağ tarafında yer alan bölümden yardım alabiliriz. Kombinasyonu başarılı bir şekilde uyguladığınız takdirde ünlem işaretini elde edeceksiniz.

Karakter eşlem tablosuna da değinmek gerekiyor ve birçok bilgisayar kullanıcının genellikle bu alternatifi tercih ettiğini de görebiliyoruz. Başlat’ı açtıktan sonra arama bölümüne karakter eşlem yazıp onay verin ve direkt olarak tabloya erişim sağlayacaksınız. Unicode’a git butonu ile birlikte ilgili ekrana geçiş yapacağız ve hemen sonrasında 0021 kodunu girmemiz yeterli olacaktır.

Her ne kadar zahmetli gibi görünse de bilgisayarlarımızı ve klavyemizi tanımamız açısından gerekli bir bilgi ve uygulama süreci olduğunu düşünüyoruz.

Ünlem İşareti Kopyala

Son yöntemimiz ise her zaman bahsettiğimiz gibi ünlem işareti kopyala yapıştır yöntemidir. Bu yöntem de yine birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih ediliyor ve daha basit olarak lanse ediliyor. ‘’!’’ Dilerseniz sayfamızdan da kopyalama işlemini gerçekleştirebilir ve not defterinize kayıt ederek hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise yukarıda bahsi geçen kombinasyonları öğrenmenizdir çünkü kopyala yapıştır seçeneği işin kolayına kaçmak oluyor ve bu da klavyemizi tanımadığımızı gösteriyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu