Blog

Uçak Nasıl Uçar


Uçak Nasıl Uçurulur ?

Günümüz teknolojisi oldukça ilerlemiş ve birçok uzak üretilmiştir. Bu uçakların en önemlisi ise yolcu uçaklarıdır. Tonlarca ağırlıktaki uçaklar bir kuş gibi yükseklerde uçmaktadır. Bu uçaklar nasıl uçuyor diye birçok okurumuz düşünmektedir. Uçak nasıl uçar ? Aslında uçakların havada durmasını saylayan en önemli parçası çoğu kişi motoru dese de bence en önemli parçası kanatlarıdır. Kanatları ön taraftaki havadaki havayı alıp, arkaya doğru itmesidir. Uçak ileriye doğru giderekten uçak kanatları altında ise bir kaldırma kuvveti oluşmaktadır ve Uçaklar ne kadar sürat yaparsa kaldırma kuvveti o kadar çok artmaktadır.

Uçaklar sadece yolcu taşımak için değil yük taşımak içinde kullanılsa da günümüzde en çok kullanılan yolcu uçaklarıdır. Uçakların birçok çeşidi vardır. Günümüzde yolcu uçaklarına daha fazla özen gösterilirken, görüyoruz ki askeriyeler de kullanılan uçaklara o kadar özen gösterilmemektedir. Bu sayede haberlerde gördüğümüz üzere uçak kazaları olmaktadır. Bu uçak kazalarını daha aza indirmek için uçaklara binmemek gerek desek te uçak en güvenilir taşımacılık arasında ilk sırada gelmektedir. Uçak ile taşımacılık günümüzde çok fazla kullanılmasa da yetkililerin söyledikleri uçak ile seyahat etmenin en güvenilir olduğu söylenmektedir. Günümüzde otomobil ile de seyahat edilirken, günde bizlerce kaza olduğunu görmekteyiz. Bu kazaları gördükçe uzak kullanımının daha yaygınlaştığı gözlemekteyiz.

Günümüzde artık kullanılmasa da eski zamanlarda bizlerin çok yaptığı uçaklarda mevcuttu. Hatırlarsanız onlarında kanatlarını düzgün yapmaz isek uçmazdı. Bu mantık ile gidersek uçakların kanadı olmasa uçak denmezdi. Dikkatinizi çekmiştir, günümüzde uçakların birden fazla kanadı mevcuttur. Artık anladık ki uçaklar çok önemlidir ve uçakların bakımlarını yaptırmakta uçak kazalarını aza indireceğini unutmayalım. Uçakların yapısı olarak çok kolay gözükse de motor, pervaneler ve iniş takımı gibi çok önemli parçalardan oluştuğunu unutulmamalıdır.  Değerli okurlarımız En çok kullanılan taşıma aracı arasına yer almaya artık hızla ilerleyen uçaklara binmeden önce güvenilir firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Hayırlı Yolculuklar.

ucak_nasil_ucar_2

 


 

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu