Sosyal Medya

Sosyal Medyada Banka Reklamlarına Dikkat! Nasıl Korunabilirsiniz?

Dolandırıcılar dijital dünyayı da ele geçirmiş durumda ve sosyal medyada dolandırıcı banka reklamları da en yeni yöntemlerden bir tanesi haline geldi. Kredi kartlarınız hedef alınıyor ve kişisel bilgilerinizi girdiğiniz andan itibaren kartlarınız ele geçiriliyor.

Kart aidatı iade bildirimlerinin yanı sıra sponsorlu içeriklerle birlikte çok daha dikkat çekici bir reklam çalışmasına imza atıyorlar ve bilinçsiz kullanıcılar da ne yazık ki bu reklamlara aldanarak kişisel bilgilerini paylaşmaya devam ediyorlar. Bunun önüne geçmek için gerekli denetlemeler ve kontroller elbette yapılıyor ancak hali hazırda dolandırıcı mecraların rahat bir şekilde reklamlarını yaptıklarını da görebiliyoruz.

Facebook, en çok tercih ettikleri mecralardan bir tanesi ve onu takip eden uygulama ise instagram olarak karşımıza çıkıyor. Verilen sponsorlu reklamların yanı sıra sahip oldukları kullanıcı adı da gerçekten dikkat çekici hale gelmiş durumda. Enpara com yerine Empara com kullanıcı adı ile sponsorlu reklam veriyorlar ve bir anlık dikkatsizlik ile birlikte giriş yapıyorsunuz. Ara yüze baktığımızda birebir kopyaladıklarını görüyoruz ve bu da insanların dikkatini çekmemiş oluyor. Bilgilerinizi girdiğiniz anda karşı taraf kartlarınızı ele geçirmiş oluyor ve kullanım hakkı elde ediyor. Anlık para çekimleri ya da ödemeler de dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir ve bu şekilde dolandırılan milyonlarca insan olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

blank

Kaynağı Doğrulamayı İhmal Etmeyin

Cep telefonlarınıza gün içerisinde sayısız mesaj geliyor ve birçoğu da bankalardan gelen bilgilendirme mesajıdır. Dolandırıcılar bu yöntemi de çok sık kullanıyorlar ve banka ismi ile birlikte sizlere mesaj içeriğinde bir link gönderiyorlar ve bu linke tıkladığınız anda bilgilerinizi ele geçirme fırsatı elde ediyorlar. Son dönemde bu yöntemin daha sık bir şekilde kullanıldığını da belirtmek gerekiyor. Kaynağı doğrulamayı ihmal etmeyin ve bankanıza ait iletişim numarasını tuşlayarak teyit edin. En sağlıklı yöntem kesinlikle bu olacaktır ve mesaj yolu ile tarafınıza ulaştırılan linkleri de göz ardı etmenizi tavsiye ediyoruz. Resmi web sitesini ya da sosyal medya hesaplarını kullanarak erişim sağlamak kesinlikle çok daha kolay ve doğru olacaktır.

Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medya banka reklamları ile birlikte dolandırıcılar daha aktif bir şekilde hareket edebiliyorlar. Az önce de dile getirdiğimiz gibi sahte kullanıcı adları ve sponsorlu reklamlar ile birlikte sizlere ulaşmayı başarıyorlar. Hac kaydı ya da erken kayıt dönemi gibi dikkat çekici reklamlar ne yazık ki özellikle yaşlılarımızı hedef almış durumda ve büyük bir kesim de bu reklamlara tıklamaya devam ediyor.

İlgili ekran üzerinde sizlerden birtakım bilgiler talep ediliyor ve bu bilgileri paylaştığınız kişilerin dolandırıcı kimseler olduğunu da ne yazık ki kestiremiyorsunuz. Sosyal medyada çok daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz, aksi takdirde dolandırılma riskiniz bir hayli fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu