Mobil

Samsung Galaxy J1, J2, J3, J5 ve J7 Format Atma Sıfırlama Reset

Telefonlarınızdaki yavaşlama ya da donma gibi sorunları ortadan kaldırmak için zaman zaman Samsung J1, J2, J3, J5 ve J7 modellerinde reset, sıfırlama ve format atmanız gerekebilir. Ancak bu işlemi yapmadan önce yedekleme işlemini de yapmayı unutmayın çünkü format ile birlikte sahip olduğunuz tüm veriler tek tek silinecek ve yeniden geri getirebileceğiniz bir alternatif de ne yazık ki karşınıza çıkmıyor. Dilerseniz telefonlarınıza nasıl format atabileceğinize bakalım ve bu konu hakkında sizleri de bilgi sahibi yapmaya çalışalım…

Samsung Galaxy J1, J2, J3, J5 ve J7 Format Atma 1. Yöntem

 • Telefonumuzun menüsünden ayarlar bölümüne giriyoruz.
 • Bu bölümde yedekle ve sıfırla seçeneği karşınıza çıkacaktır ve bu butona tıklamamız yeterli.
 • ‘’Fabrika ayarlarına sıfırla’’ butonuna basıp hemen akabinde cihazı sıfırla ve tümünü/tamamını sil butonuna basarak onay veriyoruz.
 • Yapacağınız işlem bu kadar ve bu işlemlerin sonucunda telefonunuz kapanacaktır. Format atma işlemi tamamlandıktan sonra fabrika ayarlarına geri dönmüş bir şekilde yeniden ekran görüntüsü alacaksınız.
 • Bu yöntem genellikle işe yarayan yöntemdir ancak sonuç alamazsanız bir diğer yöntemi de uygulayabilir ve format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz ikinci yönteme de detaylı bir şekilde göz atalım ve bilgi sahibi olalım.

blank

Samsung Galaxy J1, J2, J3, J5 ve J7 Format Atma 2. Yöntem

 • Telefonlarınızın tuşlarını kullanarak da format atabiliyorsunuz ve bu format işlemi de genellikle şifreyi unuttuğunuzda gerçekleştirebileceğiniz alternatiflerden bir tanesidir.
 • İlk olarak yapmanız gereken şey telefonlarınızı kapatmak olacaktır çünkü işlemi telefon kapalı iken uyguluyoruz.
 • Ses açma, güç düğmesi ve ana ekran yani Home tuşlarına aynı anda basıyoruz ve ekranda Android simgesi olan robotu görene kadar da basılı tutuyoruz. Saniyeler içerisinde bu görüntüyü alacaksınız ve aldığınız anda tuşlardan elinizi çekiyorsunuz.
 • Karşınıza yeni bir ekran gelecek ve bu ekrandan wipe data/factory reset butonuna tıklıyoruz. Aşağı yukarı yapabilmek için telefonunuzun ses açma ve kapama tuşlarını kullanabilir ve yönetimi yapabilirsiniz.
 • Yes-delete all user data seçeneğine tıklayarak onay veriyoruz ve zaten bu onay işleminden sonra telefonlarınız format işlemine başlıyor.
 • Resetleme işlemini tamamladıktan sonra reboot system now tuşuna basmayı da unutmayın.

Bu iki yöntem de kesinlikle fayda sağlayan yöntemlerdir ve telefonlarınızı formatlamanız için önerilen yöntemlerdir. Unutmadan bir kez daha belirtmek gerekiyor çünkü bazı kullanıcılar yedek almayı unutuyor. Eğer yedekleme işlemi yapmazsanız ne yazık ki tüm verileriniz siliniyor ve bu verileri yeniden geri getirmek için bir uygulama ya da program da söz konusu değil! Format sonrası telefonlarınızda bazı simler kayıtlı olarak kalabilir ancak rehberinizin büyük bir kısmı ne yazık ki silinecektir bu yüzden veri aktarımını yapmadan format işlemine başlamak fazlasıyla zararlı! Verilerinizi depoladıktan sonra sizler de yukarıda bahsi geçen adımları uygulayabilir ve sorunsuz bir format işlemi ile telefonlarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Samsung J1, J2, J3, J5 ve J7 Format Atma, Reset ve Sıfırlama işlemlerinde yaşadığınız sorunları yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu