Mobil

Oppo Telefonlarda Format Atma

Oppo cihaz sahiplerinin merak ettiği tüm sorulara yanıt vermeye devam ediyoruz. Oppo format atma işlemi de bunlardan biri. Dilerseniz vakit kaybetmeden format sürecine ve ilgili detaylara hep birlikte göz atalım.

Sadece Sistem Ayarlarını Sıfırlama

Ağ ayarları ve wifi gibi sistem ayarlarının sıfırlanacağı bir seçenek ile karşınızdayız. Galerinizde yer alan fotoğraflar ya da videolar herhangi bir şekilde silinmez. Ya da yüklemiş olduğunuz uygulamalar ve oyunlar da herhangi bir şekilde silinmeyecektir. Eğer internete bağlanırken herhangi bir bağlantı sorunu yaşıyorsanız sizler de bu seçeneği kullanabilir ve wifi ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede cihazlarınızdaki herhangi bir dosyayı kaybetmeden de format atma şansı elde ediyor olacaksınız.

İndirilen Uygulamaları Sil

Bu seçenek ile birlikte yalnızca uygulamaları siliyorsunuz. Google play ya da apple store aracılığı ile download ettiğiniz tüm uygulama ve oyunları saniyeler içerisinde silinecektir. Eğer bu uygulamalar ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız sizler de bu seçeneği kullanabilir ve silme işlemini de sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Tüm Verileri Sil

Hard format dediğimiz seçeneklerden bir tanesidir. Eğer cihazınız ile ilgili hem donanımsal hem de yazılımsal bir sorun varsa sizler de tüm verileri sil seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu sayede fabrika ayarlarına dönüş yapabilir ve cihazlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Tüm verileri silmeden önce yedekleme işlemi yapmanız sizlerin lehine olacaktır. İhtiyacınız olan dosyaları tek tek olduğu gibi toplu olarak da cihazınıza aktarabilirsiniz.

oppo-telefonlarda-format-atma

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

  • Ayarlar uygulamasını açalım.
  • Ek ayarlar seçeneğini işaretleyelim.
  • Yedekle ve sıfırla seçeneği ile devam edelim.
  • Tüm verileri sil butonuna basalım.

Dakikalar içerisinde cihazınız sıfırlanacak ve sizler de sorunsuz bir cihaza merhaba diyeceksiniz. Oppo cihaz sahipleri için format atma alternatiflerinin sayısı bir hayli fazla. Dilerseniz fiziksel tuşları kullanarak nasıl format atabileceğinizi de bir alt başlıkta incelemiş olalım.

Fiziksel Tuşlar ile Format Atma

  • Cihazlarınızı kapalı konuma getiriniz.
  • Ses kısma tuşu ile birlikte güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Oppo logosu ekrana gelene kadar basılı tutun ve bir süre bekleyin.
  • Logo ekrana geldiği an parmağınızı güç tuşundan çekebilirsiniz.
  • English seçeneğini işaretleyin ve hemen ardından wipe seçeneğini tercih edin.
  • Onay ekranında onay verin ve hard format işlemini başlatın.

Oppo marka cihazların büyük bir kısmında sorun yaşamadan uygulayabileceğiniz format atma yöntemlerini sizinle paylaştık. Herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Adımları eksiksiz bir şekilde takip edebilir ve sizler de cihazlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce yedekleme işlemi yapmayı da ihmal etmeyin. Aksi takdirde var olan tüm verilerinizi ve dosyalarınızı da kaybetmiş olacaksınız.

Verilerimi Kurtarabilir miyim?

Eğer yedekleme işlemi yapmadıysanız verilerinizi kurtarma gibi bir durum asla ve asla söz konusu olmayacaktır. Az önce de ifade ettiğiz gibi verilerinizi kayıt altına almanız ya da yedeklemeniz gerekiyor. bu sayede format sonrasında sizler de saniyeler içerisinde aktarım yapabilirsiniz. Aksi takdirde verilerinizin tamamını kaybedeceksiniz ve geri dönüşü olmayan bir süreç sizleri bekliyor olacaktır.

Oppo cihaz sahiplerinin cihazlarına nasıl format atacaklarını ve format atmadan önce nelere dikkat etmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Sizler de Oppo format atmak istediğinizde bu alternatiflerden birini tercih edebilir ve işlemlerinizi de bu doğrultuda yapabilirsiniz. Bunun dışında farklı bir detay ya da seçenek karşınıza çıkmayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Samsung Telefonlarda Format Atma

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu