Blog

Zenmate Çalışmıyor! [Çözüm]

Vpn desteğine mi ihtiyacınız var? 2019 yılında hala engelli siteler ile mücadele etmek durumundayız ve bu gerçekten üzücü bir durum. Bu yazımızda sizlere hem Zenmate eklentisinden hem de Zenmate çalışmıyor sorununun çözümünden bahsedeceğiz.

Bildiğiniz gibi vpn desteği ile birlikte tüm engellenen sitelere sorunsuz bir şekilde bağlanabiliyoruz. Bu konuda hizmet veren sayısız uygumla var ve bazıları ücretli hizmet verirken Zenmate gibi programlar da eklenti desteği ile birlikte sizlerden herhangi bir ücret talep etmiyor.

Google Chrome kullanıyorsanız eğer şanslısınız çünkü eklentiyi aktif hale getirerek sizler de internet özgürlüğünüzü yeniden kazanıyorsunuz. İnternet özgürlüğümüzün kısıtlandığı bu çağda ne yazık ki bu tür eklentilere ihtiyacımız olacaktır ve bu sayede dilediğiniz siteye de erişim sağlayabileceksiniz. Kullanımı gayet basit ve sektörün en popüler uygulamalarından biri olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Erişim Engeli Nedir?

Hatalı bilgi, ahlaka aykırı bilgi ya da bireylere zarar verebileceği düşünülen web sitelerinin mahkeme kararı ile erişime kapatılması durumudur. Gelişmemiş ülkelerin büyük bir kısmında bu durum ne yazık ki karşımıza çıkmaya devam ediyor ve insanlar da internet özgürlüğünü kazanabilmek adına vpn desteğine başvuruyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu konuda hizmet veren sayısız profesyonel eklenti ve uygulama var. Zenmate de onlardan biri ancak zaman zaman çalışmadığı anlar olabiliyor ve bu da canımızı sıkabiliyor.

blank

Zenmate Çalışmıyor!

Eklentinin çalışmamasının altında yatan birçok farklı neden olabilir ve bu nedenleri tespit ettiğiniz takdirde sizler de çözüm üretebileceksiniz. Dilerseniz bu sorunun nasıl çözümleneceğini ve neler yapmanız gerektiğini de hep birlikte inceleyelim.

  • Zenmate eklentisinin güncel olup olmadığını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Eklenti genellikle otomatik olarak güncelleme yapıyor ancak yaşanan bazı hatalar nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz. Hemen şimdi güncelleme yaparak sizler de son sürüme yükseltebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • İnternet bağlantınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bağlantı sorunu varsa Zenmate uygulamasından faydalanamazsınız. Sorunu giderdikten sonra eklentiyi yeniden kurmayı deneyin.
  • Zenmate simgesine sağ tıklayarak seçenekler menüsüne giriş yapın. Bu menü üzerinden re-check, reset Proxy ve son olarak restart butonlarına tıklayın. Zenmate eklentisini deaktif hale getirip yeniden açın. Bu adımları takip ettiğiniz takdirde büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacak ve internet özgürlüğünüze de yeniden kavuşacaksınız.

Zenmate, en popüler uygulamalardan biri ve vpn denilince akla ilk gelen isim olmayı da başarıyor. Sizler de internet ortamında daha özgür bir biçimde hareket etmek ve dilediğiniz her siteye sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek istiyorsanız eğer adımlarınızı hemen şimdi atabilirsiniz. Fark yaratan bir uygulama olmasının yanı sıra aynı zamanda ücretsiz olması da bu eklentiyi daha tercih edilir ve daha kullanılabilir hale getiriyor.

Zenmate hala çalışmıyor ise bilgisayarlarınızı yenden başlatıp uygulamayı açıp kapatmayı tercih edin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa farklı bir program ya da eklentiyi de kullanabilirsiniz. Bu bağlamda hizmet veren sayısız uygulama var ve her biri görevini layıkıyla yerine getiriyor.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi çok daha profesyonel uygulamalar da mevcut ve daha işlevsel olduklarını da belirtmek gerekiyor ancak ücretli uygulamalar olduklarını da unutmamak gerekiyor. Chrome kullanıcıları bu konuda çok şanslı çünkü sayısız ücretsiz eklenti var ve her biri taleplerinize yanıt verecek olan uygulamalardır. Sizler de incelemelerinizi yapabilir ve size en çok hitap eden eklentiyi tercih ederek kullanabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu