Blog

Spam Posta Kutusu Nerede?

Spam mesajlar, mail kutusunun ve kullanıcıların en büyük sorunlarından biri. Zararlı yazılımları cihaza ulaştırmak ya da reklam çalışmalarını duyurmak adına kullanılan içerikler genellikle bu bölüme aktarılıyor. Elbette gerekli önlemler alınmış durumda ancak bazı zamanlarda ne yazık ki önüne geçemiyor ve spama boğuluyoruz. Spam posta kutusu nerede sorusuna yanıt vermek istiyoruz ve mail kutularınızı rahatlatacak bazı detayları da yine bu yazıda bulabileceksiniz.

  • Sol frame’de yer alan diğer seçeneğine tıklayarak başlayabilirsiniz.
  • Açılan bölümden spam butonuna tıklayın ve bu yeterli olacaktır.
  • Gmail kullanıcıları için spam kutusunu bulmak pek de zor değil ve hatta bazı kullanıcılar tüm seçenekleri görüntüleyebildiği için doğrudan sol frame’ye göz atmak yeterli olacaktır.

Outlook Spam Kutusu Nerede?

Sol kısımda bulunan klasörler butonuna tıklayın ve önemsiz klasörünü seçin. İşte spam kutunuz tam olarak burada.

Yandex Spam Kutusu Nerede?

Çöp kutusu seçeneğinin hemen alt kısmına göz atarsanız eğer spam kutusunun burada olduğunu göreceksiniz.

Spam Mail Nedir?

Mail hesaplarınızın güvenlik gereği önlem amacı ile sakladığı ve 30 gün sonra sildiği reklam çalışmaları ya da zararlı yazılım örnekleridir. Kampanya ve duyuru mesajları genellikle bu bölüme alınıyor ve dilerseniz spam değil şeklinde bir işaretleme yaparak gelen kutusuna taşıyabilirsiniz. Kullandığınız mail hesabı ayarları üzerinden spam engelleme işlemlerini de yine sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz ve bu sayede zararlı içerikler cihazlarınıza ulaşmadan silinecektir.

Spam mail ile ilgili bir detay daha var. Zararlı içerik olmasa bile mail sağlayıcınız bazı mesajları spama düşürebiliyor ve bu yüzden önemli bir mail bekliyorsanız yalnızca gelen kutusunu değil, aynı zamanda spam kutusunu da kontrol etmeniz gerekebilir. Zaten firmalar ile görüşme yaptığınızda bu konuda da sizleri bilgilendireceklerdir. Spam her zaman için zararlı içerik anlamına gelmiyor ve az sonra vereceğimiz örnek ile birlikte bunu çok daha net bir şekilde anlıyor olacaksınız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve sorularınıza da bu şekilde yanıt vermiş olalım.

Mail Neden Spam’a Düşüyor?

Diyelim ki bir dijital platforma üye oldunuz ve paylaştığınız mail adresine de sürekli olarak bilgilendirme maili atılıyor. Mail sağlayıcısı bazı durumlarda bu çalışmaların spam olduğunu algılıyor ve doğrudan spam kutusuna dahil ediyor. Eğer sizin için önemli bir mailse spam değil butonu ile birlikte bu bilgilendirme mesajlarını gelen kutusuna taşıyabilir ve aynı zamanda devamında gelecek olan mailleri de yine doğrudan gelen kutusuna alabilirsiniz.

Spam içeren kelimeleri belirlediğiniz takdirde mail içerisinde bu kelimelerden biri yer alıyorsa eğer spama düşmesi gayet normaldir. Ayarlarınızı yaptığınızda ise bu sorun ortadan kalkacak ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Spam İçerikler Cihazıma Zarar Verir mi?

Link, dosya ve benzeri içerikler genellikle spama düşüyor. Herhangi bir işlem yapmadığınızda, yani gelen dosyaya ya da linke tıklamadığınızda cihazlarınızın zarar görmesi tabii ki mümkün değildir. Ancak bir anlık dalgınlığınıza gelip tıklama işlemini gerçekleştirdiğinizde ne yazık ki hesaplarınıza daha kısa süre içerisinde erişim sağlıyor ve cihazlarınıza zarar veriyor.

İşte bu yüzden bilmediğiniz adreslerden gelen spam mailleri açarken çok daha dikkatli olmak durumundasınız. Bilmediğiniz içerikleri açmak ya da ilgili linke tıklamak yerine kontrollerinizi sağladıktan sonra işlem yapmalı ve zararlı olduğunu düşünüyorsanız da silme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Mail sağlayıcınız sizlerin yerine de bu kontrolleri yapıyor ancak zaman zaman yetersiz kaldığı anlar da mutlaka olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu