BilimYaşam

Zaman Yönetimi Konusunda Bilmeniz Gereken 10 Detay

Zamanım yok bahanesini ortadan kaldıracak olan “zaman yönetimi konusunda bilmeniz gereken 10 detay” ile karşınızdayız. Zamanı daha iyi değerlendirmeniz ve daha da önemlisi kendinize ekstra zaman yaratabilmeniz için dikkat etmeniz gereken birtakım kurallar var ve dilerseniz bu kuralları alt başlıklar halinde ele almaya çalışalım.

Zaman Hep Var

“Zamanım yok”, gerçekten çok anlamsız bir bahane ve bu da yaptığınız işi sevmediğiniz anlamına geliyor. Zamana hep var ve önemli olan sizin içinizdeki istek ve arzu durumudur. Bir şeyi çok istiyorsanız ona zaman ayırmamanız için hiçbir neden yoktur. Kendinizi inandırdığınız yalanlar zamanınızı da kısıtlıyor ve bunun arkasına sığınarak hareket ediyorsunuz. Zamanım yok demek yerine zamanın her daim var olduğunu kabul etmek emin olun lehinize olacaktır.

İşinizi Sevin

Yapacağınız iş ne olursa olsun onu sevmeli ve isteyerek yapmalısınız, aksi takdirde zamanım yok bahanesinin arkasına sığınmaya devam ediyor olursunuz. İşinizi sevmeye çalışın ve bunun için ne gerekiyorsa yapın. Onu daha eğlenceli hale getirecek detayları ele alabilir ve bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

blank

Kendinizi Zorlamayın

Keyif almayı deneyin ancak bunu yaparken kendinizi zorlamamanız gerekiyor. Kendinizi zorlamaya başladığınız takdirde ya da sıkıldığınızı fark ettiğinizde ne yazık ki üretkenliğinizi de kaybediyorsunuz ve bu durum bir süre sonra yaratıcı kimliğinizi de ortadan kaldırıyor. Keyif almak çok önemli ve bunu başardığınız takdirde sizler de daha fazla zaman yaratabildiğinizi fark edeceksiniz.

Tek Bir İş İle İlgilenin

Aynı anda birçok farklı işi yapmak odaklanma problemini de beraberinde getirecek ve sizlere gereksiz bir zaman kaybı yaşatacaktır. Tek bir işe odaklanmayı deneyin ve elinizdeki işi bitirdikten sonra bir diğerine geçin. Aksi takdirde tüm işler yarım kalacak ve sizler de başarı elde edemeyeceksiniz.

Günü Değerlendirin

Erken uyanmaktan bahsediyoruz… Bu sayede çok fazla zaman yaratabilir ve günü daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. İşlerinizi ertelemek yerine erken uyanarak bir an önce adımlarınızı atabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Günün erken saatleri aynı zamanda en verimli saatleri olarak biliniyor.

Telefonu Bir Kenar Bırakın

Aramalar ya da gelen mesajlar ne yazık ki vaktinizi alacak ve odaklanma problemini de beraberinde getirecektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve zamanı tamamen kendinize ayırmak istiyorsanız eğer telefonunuzu bir kenara bırakmanız gerekiyor. Telefonla uğraşmak fazlasıyla zaman kaybettirecektir ve özellikle mesajlaşma eylemi bu konuda başı çekiyor diyebiliriz.

Not Tutmak

Gün içerisinde Aklınıza birçok şey gelecek ve tüm bunları unutmamak ve zamanı lehinize çevirmek için kısa kısa notlar tutun ve günün sonunda notlarınızı gözden geçirin.

blank

Vazgeçmeyin

İsteksiz olduğunuz anlarda vazgeçmeyi düşünmeyin. Tam aksine kendinizi gaza getirmeye çalışın ve sizleri tetikleyecek bir şeyler bulun. Bu sayede zamanı akışına bırakmamış ve tam aksine en iyi şekilde değerlendirmiş olacaksınız. Ertelemek sizlere hiçbir şey kazandırmaz.

İştahınızı Kabartacak Şeyler Bulun

Motive olmak gerçekten önemli ve çalışırken sizi motive edecek detaylar ile birlikte zamanı daha doğru bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Bu detay işinizi sevmenize de yardımcı olacaktır.

Uyku Saatini Azaltın

Zamanı hem verimli hem de doğru bir şekilde kullanmak istiyorsanız eğer az uyku ile yetinmeyi de bilmeniz gerekiyor. Günün erken saatlerini değerlendirmek kesinlikle lehinize olacaktır.

Planlı Hareket Edin

Ne zaman ne yapacağınızı biliyorsanız eğer güne başlamanız daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Bir gün öncesinde planınızı hazırlayın ve ertesi güne daha sağlam bir şekilde başlayın.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu