Blog

Yüzde İşareti % Nasıl Yapılır?

Matematiksel sembollerden bir tanesi olan yüzde işareti ile karşınızdayız. Bu yazımızda yüzde işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arayacağız.

Bildiğiniz gibi klavyelerimiz birçok sembolü de bizimle buluşturuyor. Bazı sembollere tek bir tuş ile erişim sağlayabilirken bazı semboller için ise kombinasyonlara ihtiyaç duyuyoruz. Yüzde işareti de yine kombinasyona ihtiyaç duyduğumuz sembollerden bir tanesidir.

Birçok farklı alanda karşımıza çıkıyor ve hızlı bir şekilde bu sembolü oluşturabilmek için elimizde birçok farklı alternatif olduğunu da söyleyebiliriz. Dilerseniz maddeler halinde göz atalım ve sizleri de bu konuda bilgi sahibi yapmaya çalışalım.

Yüzde İşareti % Nasıl Yapılır?

En kolay yöntemlerden bir tanesi ile başlayacağız ve birçok bilgisayar kullanıcısının da önceliği genellikle bu alternatif oluyor.

blank

Shift tuşuna bastıktan sonra klavyemizde yer alan ve 5 rakamının üzerinde bulunan yüzde tuşuna basıyoruz. Aynı anda bastığımız takdirde yüzde sembolü karşımıza çıkacaktır. Burada klavyemizin sağ tarafındaki rakamlar tablosunu kullanmayacağız ve üst kısımda yer alan sembollerin de bulunduğu rakamlardan faydalanmamız gerekiyor. Bazı klavyelerde 5 tuşunun hemen altında yer alıyor fakat bazı klavyelerde bu durum değişiklik gösterebilir.

Karakter eşlem tablosuna ulaşarak da yüzde sembolünü elde edebiliyorsunuz.

Başlat’a girdikten sonra arama bölümüne karakter eşlem yazarak doğrudan tabloya erişim sağlayabilirsiniz. Hemen ardından unicode’a git bölümüne 0025 yazarak Enter tuşuna basıyoruz. % sembolü karşımızda. Seç butonu ile birlikte ilgili işareti seçebilir ve dilediğiniz alana ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yönteme kıyasla daha zor ve daha zahmetli olduğunu kabul ediyoruz ancak fazla bilgi hiçbir zaman zarar vermez diye düşündük.

Son olarak kopyala yapıştır seçeneğinden de bahsetmek istiyoruz. Eğer bu yöntemler ile uğraşmak istemiyor ve daha hızlı bir şekilde ilerlemeyi tercih ediyorsanız az sonra yüzde sembolünü de sizlere sunacağız.

Yüzde Sembolü/İşareti Kopyala: %

Kopyala yapıştır bizim tavsiye ettiğimiz bir seçenek değil çünkü birçok farklı sembol var ve her biri için ayrı ayrı kodları ezberlemek ve hafızalarınıza kazımak emin olun çok daha faydalı olacaktır. Karar sizin.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu