Sosyal Medya

Youtube’dan Para Kazanma Rehberi

Birçok girişimciyi harekete geçiren ve son dönemde daha popüler hale gelen bir iş kolundan bahsetmek istiyoruz. “Youtube’den para kazanma rehberi” başlığı altında bu mecrayı nasıl kullanabileceğinize ve yine bu mecra üzerinden nasıl para kazanabileceğinize göz atacağız.

Youtube, milyonlarca kullanıcıyı bünyesinde barındıran bir platform ve insanlar bu platform aracılığı ile yalnızca video izlemiyorlar. Aynı zamanda birçok insan hatrı sayılır rakamlar da kazanıyor. Youtube iş ortaklığı programı ile birlikte sizler de bu platformda yerinizi alabilir ve ek kazanç elde edebilirsiniz. Bir meslek haline getirdiğiniz takdirde çok daha güzel paralar kazanabileceğinizi de belirtmek isteriz. Dilerseniz detaylara hep birlikte göz atalım…

Youtube’dan Para Kazanma Rehberi Şartları;

 • Youtube tarafından hazırlanan sözleşmeye uymak ve şartları tümüyle yerine getirmek durumundasınız. Para kazanmak eskiye kıyasla daha zor ve belli başlı sınırlandırmalardan da bahsetmek istiyoruz.
 • Youtube iş ortaklığı programı hali hazırda birçok ülkede kullanılamıyor. Bu konuda şanslıyız çünkü Türkiye listede aktif bir şekilde yer alıyor ve hesaplarınızı sorunsuz bir şekilde oluşturabiliyorsunuz.
 • 1 sene baz alınarak ayda 4.000 saatin üzerinde genel izlenme elde etmek zorundasınız. Bu izlenmeye ulaştıktan sonra yavaş yavaş para kazanmaya başlıyorsunuz.
 • Abone sayınızın en az 1000 olması gerekiyor, aksi takdirde para kazanma aktif hale gelmeyecektir.
 • Hesaplarınıza bağlı bir Adsense hesabınızın olması gerekiyor ve ödemelerinizi de bu hesaba alacaksınız.

blank

Youtube Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Para kazanmak için oluşturacağınız kanalın, Youtube kanal şartlarına uygun olması gerekiyor. Standartlara uygun olup olmadığınıza karar verecek olan yetkili merci ise elbette Youtube olacaktır. Belli bir inceleme sürecine tabi tutuluyorsunuz ve bu süreç tamamlandıktan sonra kanalınız aktif hale getiriliyor.
 • Yalnızca 1 adet Adsense hesabı kullanabilirsiniz ve ilişkilendireceğiniz hesap üzerinden ödeme alabilirsiniz. Farklı Adsense hesabı bağlama gibi bir durum söz konusu değildir ve bu tür bir hamle tespit edildiği takdirde hesaplarınız kısa süre içerisinde iptal edilecektir.
 • Üreteceğiniz içeriklerde etik dışı bir durum ya da pornografi tarzı içerikler söz konusu ise para kazanmanız mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte üretici olmaya özen gösterin çünkü var olan içerikleri alıp kanalınıza eklemeniz kabul görmeyecek ve özgün olmayacaktır. Bu tür durumlarda telif yemeniz de olağan bir durumdur.

Tüm bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde kanalınızı onay almaması gibi bir durum söz konusu değildir. Az önce de belirttiğimiz gibi süreç tamamlandıktan hemen sonra para kazanma aktif hale geliyor ve artık sizler de düzenli bir şekilde içerik üretebilirsiniz.

Youtube Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Gmail hesabınız ile birlikte Youtube’de oturum açın ve hemen ardından kanalım sekmesine geçiş yapın.
 • Menüden ayarları seçin ve karşınıza çıkacak olan pencere ile birlikte ‘’ek özellikleri görüntüleyin’’ butonuna tıklayın.
 • Burada doğrulamanız gereken adımlar yer alıyor ve her birini seçtikten sonra Adsense için istekte bulunmanız gerekiyor. başvuruyu yaptıktan sonra belli bir süre incelemeye alınacaksınız ve bu incelemenin sonucu da sizlere bildirilecektir.
 • Kanalınız ile ilgili bir problem söz konusu olduğu takdirde red yanıtı alabilirsiniz ancak vazgeçmeyin ve şartları doğru bir şekilde yerine getirdiğinizden emin iseniz eğer başvurularınızı yineleyin.

Başvuru takibini sağlıklı bir şekilde yapmak isterseniz account monetization linkini kullanabilirsiniz. Sürecin ne aşamada olduğu ve nasıl ilerlediği de yine bu adres ile birlikte tarafınıza detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu