Blog

Youtube Video Donma Sorunu [Kesin Çözüm]

Video izleme ve paylaşma platformları içinde yaklaşık son 5 yıldır zirvedeki yerini açık ara ilerletmeyi başarmış olan Youtube kullanıcıların video ile ilgili tüm deneyimlerine cevap verebilecek altyapısıyla kullanıcılara ulaşıyor. Kullanıcılar Youtube’la ilgili olarak karşılaştığı birkaç problemden biri olan videoların donma sorunu ise çözümü en çok aranan durumlardan biri. Daha çok internet bağlantısının hızı ve kalitesinden kaynaklı bir şekilde ortaya çıkan youtube donma sorunu zaman zaman bilgisayarların yazılımlarına ve donanımlarına ait sebeplerden de ortaya çıkabilir. Youtube’a girdiğinde videoları izlerken takılmalarla, donmalarla karşılaşan kişilerin öncelikle buna sebep olan sorunu doğru şekilde tespit etmiş olması gerekiyor.

blank

Youtube Video Donma Sorunu Çözümü

Sorunun sebebine bağlı olarak Youtube videolarında meydana gelen donmaların düzeltilmesi mümkün oluyor. Öncelikle internet bağlantı kalitesinde kişilerden kaynaklanmayan sebepler bulunuyorsa bu durumda internet servis sağlayıcısı ile iletişime geçerek sorunun çözülmesini, daha hızlı ve kaliteli internet sahip olmayı sağlayabilir. Bunun dışında belirli internet hız limitleri çerçevesinde interneti kullanmakta olan kişilerin youtube videoları donma problemi ile karşılaştığında tek yapabileceği video kalitesini Youtube ayarlarından düşürmek olacaktır. Yavaş bağlantılarla verilerin yüklemesi çok uzun bir sürede gerçekleşirken kullanıcılar videoların sağ alt bölümünde yer alan ayarlar kısmına tıklayarak oynatma seçeneklerinden internetlerinin izin verdiği en hızlı video yükleme becerisini ortaya koyan seçeneği işaretleyebilirler. Video kalitesinin düşürülmesi daha az çözünürlüğe sahip görüntüleri ortaya çıkarsa da internet kotalarının kısa sürede dolmasının da önüne geçer.

Tarayıcı ve Eklentileri Güncel Tutulmalı!

Videoda meydana gelen sorunların bir diğer kaynağı da yazılım veya donanımlara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardır. Ekran kartı ile ilgili sorunlar sadece çok yüksek çözünürlüğe sahip olan videolarda ortaya çıkarken tarayıcı ve Flash Player eklentileri gibi noktalardan kaynaklanan problemlerin tüm videolara etki etmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple kullanıcıların youtubeta videoların donması sorunu ile karşılaşmak istemiyorlarsa tüm tarayıcı eklentilerini en güncel versiyonunda tutması gerekiyor. Yapılan değişiklikler sonrası videolara sağ tıklayarak görüntülenebilen “Meraklısı için istatistikler” bölümü ile birlikte videoların yüklenmesinde nasıl değişiklikler olduğu görüntülenebilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

2 Yorum

  1. Salam mən azəriyim ama bir soru sorucam türkcem iyi deqildir ama
    Merhaba youtubeda videoyu aciyorum baslat duqmesjne basjyorum donuyor ve videoolar cikiyor sizdede oluyormu quncellemeden sonra oldu cevaq bekliyorum tesekkurler

  2. Teymur ramazanov bəndəde oluyur ve surəklj +18 vədəo var donma sorunuda var deqisiq biseq quncəlləmeden sonra oldu biseq deqil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu