Sosyal Medya

Youtube Kanal Nasıl Açılır?

Her gün milyonlarca videonun izlendiği ve yüklendiği en gelişmiş video paylaşım ağı Youtube de istediğiniz tüm içeriklere ulaşabilirsiniz. Google hesabı ile istediğiniz bir videoyu izleyebilir, beğenebilir ya da kanallara abone olabilirsiniz, fakat kanal açmadan herhangi bir video paylaşımı yapamazsınız. Youtube kanal açmak için birkaç basit adımı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Youtube Kanal Açma Adımları

Kendinize ait bir Youtube kanalı açarak sizde video yayınlaya bilirsiniz. Bunun için kanal açmanız gerekiyor. Kanal açma adımları olarak ilk etapta;

  • Google hesabı oluşturmanız gerekiyor.
  • Hesabı oluşturduktan sonra Google üzerinden Youtube’ye giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yapmak için e-posta adresi ve şifreyi girmeniz yeterli.
  • Youtube sayfasında sağ üst köşeden, Kanallarım sekmesine tıklayın.
  • Bu adımlarla kendinize yeni bir kanal oluşturabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken kanalınızı kendinize özel olarak kişiselleştirmeniz. Bu sayede kanal size özel olacaktır.

blank

Youtube Kanalı Kişiselleştirme

Kanal açma aşamaları sonrasında kendinize ait bir Youtube kanalınız olabilir. Kanalınızı kişiselleştirmek için ise Youtube sayfasında bulunan içerik stüdyosuna giriş yapmanız gerekiyor. Bu kısımdan profil resminizi değiştirebilir, sayfanız kapak resmi koyabilir ve kanalınıza yeni bir isim alabilirsiniz. İsim oluştururken dikkat etmeniz gerekiyor.

İsim değiştirdikten sonra başka bir isim almak istemeniz halinde 3 ay beklemeniz gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra istediğiniz videoyu koyabilirsiniz. Video koyarken dikkat etmeniz gereken kanalınızın kapanmaması için içeriğin özgün olması ve telif hakkına sahip olmaması. Yüklediğiniz videolar ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Kanal ayarlarını yapmanız halinde videolardan para da kazanabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma

Video izleme ve paylaşma platformu olan Youtube her gün milyarlarca içerikli videolar yükleniyor. Film, müzik, belgesel, eğlence, komedi, tasarım, yemek tarifleri, çizgi film ve kişisel videolar başlığında birçok farklı videoya rastlamak mümkün oluyor. Aklınıza takılan her soru için sitede bir video bulabilirsiniz. Video yükleyen kişiler bu içeriklerinden isterlerse para da kazanabiliyor. Bunun için gerekli ayarları yapmanız ve şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Youtube den para kazanmak için 1 yıl içinde 4.000 saat izlenme ve 1.000 abone sayısı gerekiyor. Bu şartları tamamlamanız halinde videonuzdaki reklamlardan ve her tıklanma dan kazanç elde edebilirsiniz.

Youtube Videoları Yayınlayarak Popüler Olma

Youtube de milyonlarca takipçisi olan fenomenler bulunuyor. Bunların birçoğu tanınmamış kişilerden oluşuyor. Tanıdığınız birçok sanatçının Youtube kanalı bulunuyor, ayrıca birçok kişi kendi videolarını yayınlayarak fenomen olma yolunda ilerleyebiliyor. Youtube de kısa sürede tanınmak ve çok fazla izlenmek istiyorsanız, mutlaka özgün içerikler üretmeli ve sürekli olarak yeni videolar çekmelisiniz. Takipçi sayısı kazandıkça izlenme sayınız artacak ve kısa sürede popüler olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Youtube kanalınız kurallara uyduğunuz sürece açık kalacaktır. İsterseniz kanalınızı ayarlar kısmında da kapatmanız mümkün olmaktadır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu