AndroidMobil

Yavaşlayan Akıllı Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Akıllı telefonlarda artık tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemi kullanılıyor. Genel olarak Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemini görmeye başladığımız akıllı telefonlar haliyle işletim sistemi sayesinde bilgisayarların yapabildiği birçok işlemi de yerine getirebiliyor. Bu sayede artık sadece iletişim için kullanılmayan akıllı telefonları ajanda olarak, internete bağlanmak için, not tutmak için kısacası her alanda kullanabiliyorsunuz.

Telefonlarda bu şekilde mobil işletim sistemlerine yer verilmesinin sağladığı artılar saymakla bitmez. Tabi her ne kadar bu şekilde akıllı telefonlar kullanıcılara büyük ayrıcalıklar sunsa da bunun dışında kimi durumlarda tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da sorunlar yaşanabiliyor. Akıllı telefonlar yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de yavaşlama ve donma sorunları. Uzun süreli kullanımlardan sonra ortaya çıkan bu sorun aslında uygulamaların ön belleklerinde birikme olması. Peki, yavaşlayan telefonumuzu hızlandırmak için hangi yollara başvurabiliriz? Daha detaylı olarak bakalım.

Yavaşlayan Akıllı Telefon Nasıl Hızlandırılır?

  • Bu noktada ilk olarak telefonunuzda aşırı uygulama yüklüyse kullanmadığınız uygulamaları silerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede hem telefon hafızasından kazanç sağlamış hem de telefonun hızlanmasını sağlamış olacaksınız. Bunun dışında kullanıcıların deneyebileceği bir diğer yöntem ise telefonda Ram temizlemesi yaptırmak. Ram temizleme işlemi ile telefonun donma sorunları büyük ölçüde gideriliyor.

Yavaşlayan-Akıllı-Telefon

  • Özellikle Ram miktarı 1-2 GB gibi düşük miktarlarda olan telefonların Ram temizleme işlemi yapılmadığı durumlarda aşırı yavaşladığını söyleyebiliriz. Bunun için gerekirse bu alanda Google Play üzerinden Ram temizleme programları indirerek telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Son olarak ise tüm bunlara rağmen telefonda yavaşlama sorunu devam ediyorsa dosyalarını yedekleyerek telefonunuzu sıfırlama işlemi de yapabilirsiniz. Bu sayede virüs ve benzeri sorunlar nedeniyle yavaşlama varsa bununda önüne geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu