Yaşam

X, Y ve Z Kuşakları Nedir? Sen Hangi Kuşaksın?

Merak edilen konulardan bir tanesine yanıt vermeye çalışacağız ve “X, Y ve Z kuşakları nedir?” başlığı altında sorularınıza da yanıt vereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

Bu yazımızda sizlere X, Y ve Z Kuşakları Nedir? Özellikleri Nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

X Kuşağı Nedir?

1965 ve 1979 tarihleri arasında doğanlar, X kuşağını oluşturuyor ve bu şekilde bir adlandırma yapmak mümkündür. Eski nesil ya da eski toprak olarak tanımlamak da mümkündür. Bu nesil, yeniliğe kapalı ve teknolojiye en uzak nesildir. Otoriteye büyük ölçüde saygı duyan, sabırlı ve karakterleri insanlardır. Eskiye bağlılıklarını her daim dile getiren ve buna bağlı olarak yaşamını sürdüren kişilerden bahsetmek mümkündür.

Teknolojiye uzak bir nesil ancak yavaş yavaş alışma sürecine geçmiş durumdalar ve akıllı telefonlar konusunda olduğu gibi sosyal medya konusunda da artık daha ilgili olduklarını görebiliyoruz. Ülke nüfusuna baktığımızda %22 gibi bir oran karşımıza çıkıyor ve sayıları bir hayli fazladır.

blank

Y Kuşağı Nedir?

1980 ve 1999 yılları arası döneme Y kuşağı adını veriyoruz. İş hayatı konusunda oldukça bilinçli ve aktif kimselerden bahsediyoruz. Onların en büyük hedefi başarılı olmak ve kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmaktır. X kuşağından tamamen bağımsız değillerdir ancak teknolojiyi doğru bir noktada yakaladıkları için daha bilinçli ve daha profesyonel olduklarını da belirtmek gerekiyor.

Geleneksel taraflarının yanı sıra yenilikçi ve çağdaş tarafları da dikkate değer. Y kuşağının en büyük sıkıntısı ise ekonomik krizi iliklerine kadar hissetmiş olmalarıdır. Bu döneme tanıklık ettiler ve işsizlik sorununun ne demek olduğunu çok ama çok iyi biliyorlar.

Sadakat duyguları, X kuşağına nazaran çok daha azdır. Yaşadığı çevreye uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşamazlar ve girişken kimselerdir. Onların en büyük eksiği ise aşırı bireysel olmalarıdır ve bu durum bazı zamanlarda bencil olmalarına da neden olabiliyor. Farklı düşüncelere ve görüşlere çoğu zaman saygılı oldukları görülebilir ancak bazı kırmızı çizgileri vardır ve bunun ötesine geçildiğinde acımasızda eleştirmekten asla çekinmiyorlar.

Z kuşağına yakın bir nesilden bahsediyoruz ancak büyük bir kısmı yeni nesile ayak uydurma konusunda sıkıntı yaşıyor. Z kuşağının rahatlığı kimi zaman onları rahatsız ediyor ve yeni nesilin tavırlarını hatalı olarak tanımlıyorlar.

blank

Z Kuşağı Nedir?

2000 ve 2015 arası dönem Z kuşağı olarak tanımlanıyor. Yeni nesil olarak da nitelendirmek mümkündür ve zaten birçok kaynakta bu şekilde bahsediliyor. İnternet kuşağına hoş geldiniz ve bağımlılar ile karşı karşıyayız. Teknolojinin zirvesinde çağı yakalamış durumdalar ve bilgisayarlar konusunda oldukları gibi akıllı telefonlar konusunda da fazlasıyla bilgili ve tecrübeli olduklarını söyleyebiliriz.

Bu kimseler genellikle online dünya üzerinden sosyalleşmeyi tercih ediyorlar ve reel dünyada daha tutuk kalabiliyorlar. İnternet onlar için her şey demek ve günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçirmek onları herhangi bir şekilde rahatsız etmiyor diyebiliriz. Odaklanma problemi yaşadıklarını ve konsantrasyon konusunda fazlasıyla eksik olduklarını da belirtmek gerekiyor.

İş yapmak ya da sorumluluk almak onlar için en zor eylemlerden bir tanesidir. Rahat hareket etmeyi ve anı yaşamayı çok seviyorlar. Gelecek ile ilgili kaygıları çok fazla yok diyebiliriz ve bu da sorumluluk duygusunu ortadan kaldırıyor. İnternet ile aralarının iyi olması yeni yazılımcıları ve profesyonel oyuncuları da beraberinde getiriyor. Bazıları bunu disiplinli bir işe dönüştürüyor ve kendini bu alanda geliştirmeyi tercih ediyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu