Yaşam

Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Kısaltmalar

Gündelik hayatta kullandığımız dil, gizli kodları da beraberinde getiriyor ve kısaltmalar da bunun en önemli örneğidir. Günlük hayatta en çok kullanılan kısaltmalar başlığı altında bu kodlara hep birlikte göz atacağız ve merak ettiklerinizi de yanıtlamaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

blank

“KJ” Ne Anlama Geliyor?

Çok sık karşı karşıya geldiğimiz kısaltmalardan bir tanesidir ancak birçoklarımız bu kısaltmanın ne anlama geldiğini henüz bilmiyor. KJ, Karakter jeneratörünün kısaltması olarak kullanılıyor. Eski zamanlarda televizyon yayınlarına yazı bindirme işlemi KJ sayesinde yapılıyordu.

blank

“Akbil” Ne Anlama Geliyor?

İETT otobüslerinde olduğu gibi gündelik hayatlarımızda da bu kısaltmayı çok kez duyuyoruz. Birçoklarımız bunun bir kalıp olduğunu düşünüyor ancak bir açıklaması mutlaka var. Akbil, akıllı bilet kısaltması olarak karşılık buluyor.

blank

İETT’nin Açılımı Nedir?

1939 yılında kurulan bir şirketten bahsetmek istiyoruz… “İstanbul Elektrik Tramvay Tünel İşletmeleri”, dilimizde İETT olarak karşılık buluyor. Dikkat ettiyseniz bu kısaltmanın karşılığında hiçbir şekilde otobüs kelimesi yer almıyor ve bunun nedeni de eski yıllarda troleybüs hizmeti veriyor olmalarıdır. Yıllar geçtikçe hizmet ağı ve biçimi değişmiş ve toplu taşımaya dönmüşler.

blank

“CEO”nun Açılımı Nedir?

Yönetici pozisyon ya da CEO… İş dünyasında çok sık karşılaştığımız bu kısaltmanın da bir karşılığı var. “Chief Executive Officer” olarak bu karşılığı sunmak mümkündür. Herhangi bir işletmedeki üst düzey sorumlulardan bir tanesidir. Rakamsal olarak bir bağ yoktur ancak ortaklardan sonra gelen bağımsız ve sorumlu kişidir.

blank

PVC’nin Açılımı Nedir?

Bir tür plastik ve kimyasal endüstride önemli bir yere sahiptir. “Polivinil Klorür”ün kısaltması olarak karşımıza çıkıyor ve pencere ve kapı sistemlerinde çok sık kullanılan bir kısaltma biçimi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

blank

SEO’nun Açılımı Nedir?

Yeni nesil meslek kollarından bir tanesi olan Seo, internet dünyasını yakından ilgilendiren konulardan bir tanesidir. “Seargc Engine Optimisation” açılımı ile karşımıza çıkıyor. Arama motorlarında üst sıralara yükselmek için uygulanan site dışı faktörler olarak da tanımlamak mümkün ve bu çalışmalar bütünü ile birlikte başarılı sonuçlar elde etmek de mümkündür. Doğru ve profesyonel bir çalışma yürütüldüğü takdirde zirveyi zorlayabilir ve Google’nin gözünde önemli bir yere sahip olabilirsiniz.

blank

WC’nin Açılımı Nedir?

Water Closet açılımı ile karşımıza çıkan WC kısaltması, özellikle işletmelerin tuvaletlerinde ve tabelalarda çok sık kullanılıyor. Bu kısaltmayı birçok yerde görüyoruz ancak birçoklarımız açılım konusunda fikir sahibi değil.

blank

ÖTV’nin Açılımı Nedir?

Takvimler 2002’yi gösterdiğinde “Özel Tüketim Vergisi” olarak tanımlanan ÖTV, motorlu taşıtlar ile birlikte, petrol, alkollü içecekler ve benzeri ürünlerden değer üzerinden alınan vergi türüdür. Her vatandaşın bu vergiyi ödemesi zorunludur ve vatandaşlık görevi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

2002 yılında hayatımıza giren Özel Tüketim Vergisi olarak tanımlanan ÖTV; motorlu taşıtlar, petrol, tütün ürünleri ve alkollü içecekler gibi lüks mal veya ürünlerden miktar veya değer üzerinden alınan vergidir.

blank

Mobese

MOBESE’nin açılımı,“Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu”

blank

IMDB’nin Açılımı Nedir?

İnternet dünyasını ziyaret ettiğinizde bu dünyanın en sinema sitesi ile de karşı karşıya geliyorsunuz. Dünya üzerindeki tüm filmler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz eğer bu siteye başvurmanız gerekiyor. Peki nedir IMDB? ‘’İnternet film veritabanı’’ olarak bir açıklama yapmak mümkün.

Oldukça güçlü bir site ve veriler konusunda milyonlarca insanı tatmin edecek bir seviyeye sahip. Site üzerinden film hakkında bilgi alabileceğiniz gibi oyuncular hakkında da bilgi alabilir ve aynı zamanda filme verilen ortalama puanı da detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu