Yazılım

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Windows kullanıcıları için faydalı bir yazı olacağını düşünüyoruz ve “Windows klasör şifreleme nasıl yapılır?” sorusuna hep birlikte yanıt bulmaya çalışacağız.

Gizli bir klasör yaratmak ve bunu şifrelemek isterseniz eğer iki farklı yöntem karşınıza çıkıyor. Kilitleme programlarının yanı sıra programsız olarak da işlem yapabiliyorsunuz.

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Şifrelemek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve hemen ardından “Arşive ekle” seçeneğine tıklayın.

blank

Karşınıza yeni bir pencere çıkacak ve bu pencere üzerinden genel seçenekler > parola adımlarını takip edin.

Bu ekran üzerinden şifrenizi belirleyebilir ve ilgili klasörü şifreleyebilirsiniz. Oldukça kolay bir yöntem ve zamanınızı da almayacaktır. Artık bu klasöre ulaşmak isteyen herkes bir şifre ile karşılaşacak ve şifreyi girmediği takdirde klasörü açamayacaktır. Özel dosyalarınızı ya da gizli bilgilerinizi bu sayede güvence altına alabilirsiniz. Birçok kullanıcı da bu yöntemi tercih ediyor ve fazlasıyla popüler olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Burada önemli bir detay var ve o detayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Şifreleme esnasında dosya isimlerini şifrele seçeneğine ait kutuyu tiklerseniz eğer klasörü açmak istediğiniz her an şifre sorulacaktır. İşaretlemediğiniz takdirde klasör açılacaktır ancak dosya içerisindeki belgelere tıkladığınızda şifre talep edilecektir. İki farklı seçenek sunuluyor ve isterseniz klasörü isterseniz de klasör içerisindeki belgeleri ya da ilgili dosyaları şifre ile koruma altına alabiliyorsunuz.

En popüler ve bilinen yöntemlerden biri olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ancak bu yöntemi tercih etmek istemezseniz alt başlıkta yer alan alternatif de fazlasıyla işinize yarayacaktır.

blank

Folder Lock Desteği

Şifreleme ya da kilitleme programları gibi bir arama yaptığınızda karşınıza en çok çıkan isim kesinlikle Lock Folder olacaktır. Yüksek güvenlik önlemleri ile birlikte sizler de klasörlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Ücretsiz bir program olduğunu hatırlatmak gerekiyor ve çok sayıda download sitesinden bu programı indirebiliyorsunuz. 256-bit dosya şifreleme özelliği sayesinde çok güçlü bir şifreleme sistemini de beraberinde getiriyor ve yine popüler uygulamalardan biri olduğunu da söyleyebiliyoruz.

Programı indirdikten sonra kurulumu yapın ve hemen ardından karşınıza bir şifre belirleme ekranı çıkacaktır. Şifre belirledikten sonra korumalı bir dosya oluşturuluyor ve sizler de koruma altına almak istediğiniz dosyaları buraya sürükleyerek güvence altına alıyorsunuz.

Korumalı dosyaya giriş yaparken sizlerden şifre talep edilecektir ve şifrenizi girip onay verdiğiniz takdirde klasör açılıyor. Çıkış yaptıktan sonra da bu klasörü kilitlemeniz gerekiyor ve “Lock” butonunu kullanarak kilitleme işlemini yerine getirebilirsiniz.

Gayet güvenilir ve kullanışlı bir program olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Programın tamamen ücretsiz olması da en önemli avantajlardan biri ve çok sayıda kullanıcıya ulaşmış durumda. Sizler de dilediğiniz an download işlemini gerçekleştirebilir ve programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu