Yazılım

Bilgisayarda Virüs Tespiti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarınızın verimini azaltan ve doğru çalışmasına engel olan virüsleri tespit etmek pek de kolay değil. Kimi zaman anti virüs programları da işe yaramıyor. Peki bu aşamada ne yapabiliriz? Bilgisayarda virüs tespiti nasıl yapılır başlığı altında bu konuyu detaylı bir şekilde ele alalım istedik ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmaya çalışacağız.

  • Çalışma sayfası açık durumda iken ya da internet tarayıcısını kullanırken tercihleriniz dışında farklı sayfalar açılıyor ya da bilgisayar otomatik olarak kendini resetliyorsa virüslerin varlığından şüphe etmek mümkün. Tabi bu sadece bir şüphe durumu ve kesinliği kanıtlanmış değildir.
  • Windows güvenlik duvarını açarak tam tarama yapabilirsiniz. Uzantısını bilmediğiniz ya da şüpheli bulduğunuz dosyaları silebilirsiniz. Virüs tespit etmek için en etkili yöntemlerden bir tanesi olacaktır.
  • Antivirüs programları en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Fakat az önce de ifade ettiğimiz gibi bazı programlar bu konuda yeterli olmayabiliyor ve daha gelişmiş bir programa ihtiyaç duyuyorsunuz. Dilerseniz bu süreçte hangi programları tercih edebileceğinize de he birlikte göz atalım ve soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Virüs Tespiti için Kaspersky

Ücretli anti virüs programlarından bir tanesi olan Kaspersky, yeni dönemde de en çok tercih edilen ve yinen çok güvenilen isimlerden biri olmayı başarıyor. Ücretsiz olarak indirmek isterseniz eğer eski sürümlerini tercih edebilirsiniz fakat virüs tespiti konusunda yetersiz olabilir. Ücretli paketler çok daha etkili ve cihazlarınız için tam koruma sağlıyor.

Virüs tespiti için tam tarama yapabilir ve ortaya çıkan virüsleri ya da zararlı yazılımları manuel olarak temizleyebilirsiniz. Kaspersky, rakiplerine kıyasla en güçlü programlardan biri ve zaten kullanmaya başladığınızda bunu sizler de çok daha iyi anlayacaksınız.

Virüs Tespiti için Eset Nod32

Eset imzası taşıyan Nod 32 de virüs tespiti için tercih edebileceğiniz anti virüs programlarının başında geliyor. Kaspersky’ın birçok dezavantajı var ve özellikle işlemciyi çok fazla yoruyor olması da sıkıntı yaşatabiliyor.Nod32 kullanıcıları bu tür bir sorun yaşamıyor ve hatta en çok tavsiye edilen virüs programlarından biri olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Zararlı yazılımları ve son çıkan virüsleri bile anlık olarak kontrol ediyor ve bildirimleri aksatmıyor. Sürekli olarak güncelleme aldığını da hatırlatmakta fayda var ve bu sayede döneme ayak uydurma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyor ve yaşatmıyor.

Virüs Tespiti için Norton 360

Yine en çok tercih edilen virüs tespit etme ya da anti virüs programlarından bir tanesi olan Norton ile karşınızdayız. İşlemcinizi çok fazla yormayacak ve daha hafif boyutu ile fark yaratan özel bir yapılanma. Norton, ücretli olarak hizmet veriyor ancak Torrent kurtları için çok sayıda ücretsiz paketin yer aldığını da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Güncel programı download ederek sizler de virüs tespitini sorunsuz bir şekilde yapabilir ve cihazlarınızı da sık sık temizleyebilirsiniz. Kullanımı gayet basit ve en çok yorum alan programlardan biri olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Anti virüs programlarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz ve bu sayede oluşabilecek virüs tehdidini öncesinde engelleyebilirsiniz. Beklentilerinize yanıt verecek ve cihazlarınızı koruma altına alacak programlar yukarıdaki gibidir. Bu programlar dışında tercihler elbette yapabilirsiniz ve zaten detaylı bir araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda anti virüs programı çıkacaktır. Cihazlarınız için uygun olan programı indirebilir ve koruma altına alabilirsiniz. Özellikle internette çok fazla vakit geçirenler için bu uygulamaların hayat kurtarıcı bir işleve sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu