Yazılım

Windows Defender Nedir, Nasıl Kullanılır?

Windows 10 kullanıcılarının yakından tanıdığı bir sistemler bütününden bahsedeceğiz ve bu yazımızda Windows defender nedir, nasıl kullanılır? Sorularına geniş çapta yanıt vereceğiz. Gerçek zamanlı tam koruma sağlamak adına hizmet veren bir yazılım olarak tanımlama yapabiliriz. Kötü amaçlı ve istenmeyen yazılımların taraması, Windows defender tarafından çok daha hızlı ve çok daha güvenilir bir şekilde yapılıyor.

Gerçek bilgisayar kullanıcılarının en çok ihtiyacı olan detaylardan bir tanesidir ve eminiz ki sizler de bizimle aynı düşüncelere sahipsiniz. Herhangi bir dosyayı açmadan önce sağ tıklayarak ‘’Windows defender ile tara’’ ya da aç butonunu kullanarak sizler de yazılımı aktif hale getirebilirsiniz. Gerçek bir koruma planından bahsediyoruz ve cihazlarınıza gelebilecek en küçük zararda harekete geçerek anlık bildirimler iletiyor. Dilerseniz diğer detaylara da hep birlikte göz atalım.

İşletim Sistemi ile Birlikte Geliyor

Windows 10 sahibi iseniz eğer defender için herhangi bir ücret ödemeye ya da download işlemine ihtiyacınız olmayacaktır. İşletim sistemi ile birlikte geliyor diye kast ettiğimiz şey tam olarak budur. Bu işletim sistemine sahipseniz, doğrudan defender sahibi de olacaksınız.

Gerçek Zamanlı Koruma

Sürekli tarama halinde olan bir koruma programına ne dersiniz? Arka planda sessiz sedasız çalışan ve sizi gerektiği anlarda uyaran gerçek zamanlı bir program… Daha da önemlisi gereksiz reklamlar ile meşgul olmuyorsunuz ya da deneme sürümünüz bitti, satın almak ister misiniz gibi ibareler ile canınızı sıkmıyor. Kendi halinde çalışan ancak koruma konusunda muazzam bir seviyeye ulaşan bu programı, Windows 10 işletim sahipleri ücretsiz olarak kullanmaya devam ediyor.

blank

Bulut Tabanlı Güncellemeler

Tespit edilen kötü amaçlı yazılımların hızlı bir şekilde rapor edilmesi ve gerekli güncellemelerin yine aynı hızda yapılması da neden Windows defender’i tercih etmeniz gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Eğer sizler de gerçek zamanlı bir koruma programına ihtiyaç duyuyorsanız, defender en doğru tercih olacaktır.

Çevrimdışı İşlem

Çevrim içi olma gibi bir zorunluluğunuz yok! Çevrim dışı olsanız dahi taramalarınızı sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz ve anlık olarak bildirim alıyorsunuz. Siz çalışmalarınıza devam edin, defender sizin yerinize bilgisayarlarınızı koruma altına alıyor ve herhangi bir problemde gerekli bilgilendirmeyi yapıyor.

Bilgisayarlarınızı Yormuyor

Koruma programlarının en büyük sıkıntısı, işletim sistemlerini zayıflatarak bilgisayarı yavaşlatıyor olmasıdır. Windows defender kullanıcıları bu konuda da kendilerini ayrıcalıklı hissediyor ve emin olun onun çalıştığından haberiniz bile olmayacaktır. Az önce de ifade ettiğimiz gibi arka planda sessiz sedasız çalışıyor ve tehlike durumunda sizleri bilgilendiriyor. Diğer anti virüs ya da koruma programları gibi dakika başı bildirim sunmuyor ya da çalışmalarınızı bölecek bir hamle yapmıyor.

Windows10 işletim sistemine sahip olanlar, Windows defender’i indirmek ya da bu koruma programı için bir ödeme yapmak durumunda değillerdir. Gömülü gelme ya da işletim sistemi ile birlikte gelme dediğimiz şey tam olarak budur. Windows 10 işletim sisteminin en güzel hediyelerinden biri ve emin olun kullanmaya başladığınızda sizler de ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Gerçek ve tam zamanlı bir koruma programı ile birlikte cihazlarınız koruma altına alınacak ve en küçük tehdit durumunda gerekli bilgi tarafınıza aktarılacaktır. Güncellemeler konusunda da diğer yazılımlara kıyasla çok daha verimli ve hızlı bir süreç karşınıza çıkıyor ve bu konuda da rakiplerinden bir adım önde olduğunu görebiliyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu