Bilgisayar

Windows Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme

Merak ettiklerinize yanıt vermeye devam ediyoruz ve bu yazımızda da Windows bilgisayarın ekran kartını öğrenme işleminin nasıl yapılacağına hep birlikte göz atacağız.

Oyun severler için çok önemli bir ayrıntı olduğunu belirtmek gerekiyor ve gamer bilgisayarlarına göz atarsanız eğer ekran kartı üzerinde muazzam bir çalışma yapıldığını sizler de görebilirsiniz. Ekran kartı bilgilerini öğrenmek ve ilgili detaylara ulaşmak için izlemeniz gereken yol gayet basit ve sizler de paylaşacağımız adımları takip ederek bu bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden neler yapabileceğimize hep birlikte bakalım…

İki farklı yöntem var ve her ikisi de gayet basit yöntemlerdir. Birçok bilgisayar kullanıcısı da bu yöntemleri tercih ediyor ve herhangi bir şekilde programa ihtiyacınızın olmadığını da belirtmek isteriz. Elbette dilerseniz program desteği de alabilirsiniz ancak bu çok daha zahmetli ve zaman alıcı bir yol olacaktır.

blank

Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme

1.Yöntem
  • Windows bilgisayarın ekran kartını öğrenme işlemi için yapmanız gereken şey fare imleci boş bir alanda iken yani herhangi bir simgenin üzerinde olmadığı anda sağ tıklayarak ekran çözünürlüğü sekmesine giriş yapmak olacaktır.
  • Karşınıza çıkan sayfa ile birlikte sizler de ekran kartınıza dair tüm detayları sorunsuz bir şekilde öğrenmek istiyorsanız eğer gelişmiş ayarları seçin ve burada yer alan bağdaştırıcı yonga türü sekmesi de sizlere yardımcı olacaktır. Toplam kullanılabilir grafik belleği gibi bir ibare de karşınıza çıkıyor ve bu ibare de tam olarak ekran kartınıza ait ram bilgisini sizinle paylaşacaktır.
  • Gördüğünüz gibi gayet kolay bir süreç karşınıza çıkıyor ve uygulaması da bir hayli basit. Bu yöntemi kullanarak sizler de ekran kartı bilgisi alabilir ve sonuç elde edebilirsiniz.
 2.Yöntem
  • Başlat kısmına dxdiag yazın ve onay verin.
  • Seçenekler arasından ekran butonunu tercih ettiğiniz takdirde ekran kartınıza dair tüm detaylar sizlere sunulacak ve bilgi alabileceksiniz.

Ekran Kartı Hakkında

Harici ekran kartları ile birlikte onboard adını verdiğimiz tümleşik ekran kartları da son dönemde bir hayli popüler hale geldi. Bu kartların ana kart üzerinde yerleşim sağladığını belirtmek gerekiyor ancak bu yapılanmanın en büyük eksiği oyun deneyimini zayıflatıyor olmasıdır. Eğer oyun oynarken daha kusursuz bir şekilde hareket etmek isterseniz ekran kartı seçiminde büyük hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Oyun oynarken size sunulan her karenin arkasında ekran kartı ve yüksek bir grafik işlem gücü söz konusudur. Performans almak ve sorunsuz ilerlemek istiyorsanız eğer ram miktarı ile birlikte veri yolunun da büyük bir önem taşıdığını bilmeniz gerekiyor. Ekran kartını tek başına değerlendirmek yerine tüm bileşenleri ile birlikte ele almak sizlere çok daha fazla avantaj sunacaktır ve bu konuda bir bilgisayarcıdan da yardım alabilirsiniz.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu