BilgisayarYazılım

Usb Hata Ayıklama Modu Nasıl Açılır?

Root işlemlerinde ya da dosya aktarımında usb hata ayıklama modu aktif olmalıdır. Aslında cihaz kullanıcıları için önemli bir detay ve bizler de bu yazımızda nasıl yapılacağını ya da neden yapmanız gerektiğini sizlere sunmuş olacağız. Oldukça basit bir yöntem ve süreç sizleri bekliyor olacaktır. Dosya aktarmak istediğinizde saniyeler içerisinde bu modu aktif hale getirebilir ve süreç tamamlandıktan hemen sonra yeniden kapatabilirsiniz.

Bunun için ekstra bir program ya da uygulama desteğine ihtiyacınız olmayacaktır. Dilerseniz nasıl yapacağınızı da alt başlıklar halinde inceleyelim ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmayı deneyelim.

Uzman Görüşü: Usb Hata Ayıklama Modu

  • Cihazlarınızın ana menüsünde yer alan ayarlar menüsünü kullanarak işleme başlayabilirsiniz.
  • Bu pencere üzerinden sistem menüsünü kullanacağız.
  • Yeni bir pencere açılacak ve burada telefon hakkında ibaresini görüntüleyeceksiniz. Bu butona tıklayarak devam edelim.
  • Yapım numarası seçeneği ile devam ediyoruz. ‘’Gerekli değil, siz zaten geliştiricisiniz’’ uyarısını ekranda görüntüleyene dek art arda basın.
  • Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sizler de sorunsuz bir şekilde geliştirici modunu açmış olacaksınız.
  • Şimdi yeniden ayarlar-sistem adımlarını takip ediyoruz.
  • Geliştirici seçeneklerine tıklıyoruz.
  • Usb hata ayıklama modu butonunu göreceksiniz. Dokunarak aktif edebilir ya da dilediğiniz zaman pasif hale getirebilirsiniz.

Cihazınıza Erişim Mümkün

Üçüncü parti yazılımları indirmek ya da dosya transferi yapmak istediğinizde güvenlik açısından bazı engeller ortaya çıkabiliyor. İşte tam da bu engelleri ortadan kaldırmak ve dilediğiniz işlemi yapmak için bu modu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi kontrol tamamen sizlerde ve dilediğiniz zaman pasif hale de getirebiliyorsunuz.

Özellikle yeni bir program indirdiğinizde bu mod devreye girerek kuruluma izin vermiyor ya da aynı şekilde download işlemi de bir şekilde engelleniyor. Hata ayıklama modunu aktif hale getirdiğinizde cihazlarınıza erişim her anlamda mümkün olacak ve dilediğiniz gibi işlem yapabileceksiniz.

Burada bilmeniz gereken en önemli şey ise cihazlarınızın herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor olmasıdır. Sizi güvenlik açıklarına ve sorunlarına karşı uyarıyor ve işlem yapmanıza izin vermiyor. Kullanıcı, kendi rızası ile bu modu aktif hale getiriyor ve aslında bir nevi telefonunu güvenliksiz ve aktarıma açık hale getiriyor. Bunun dışında farklı bir detay söz konusu değildir ve dilediğiniz an sizler de bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Güvenlik Sorunu Hakkında

Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu modu aktif hale getirdiğiniz takdirde üçüncü parti yazılımların önünü de açmış oluyorsunuz. Dosya transferi esnasında herhangi bir uyarı almayacaksınız ve dilediğiniz her dosyayı cihazlarınıza alabileceksiniz. Güvenlik sorunu mutlaka var ancak kullanıcı kendi rızasıyla buna izin verdiği için cihazların herhangi bir yaptırımı olmuyor.

Özellikle oyun indirmek istediğinizde ya da hileli oyunları cihaza aktarmayı denediğinizde sistem buna izin vermeyecektir. Ancak hata ayıklama modunu devre dışı bıraktığınızda böyle bir durum ortaya çıkmıyor. Hangi uygulama ya da yazılım olursa olsun işlem yapabiliyorsunuz. Bu konuda karar mercii tabii ki sizlersiniz ve oluşacak sorunları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu yöntemi ben de çok sık kullanıyorum ve şimdiye kadar bir sorun yaşamadığımı da belirtmek isterim. Zaten kullanıcı yorumlarını incelediğinizde de birçok kullanıcının bu işleme onay verdiğini ve tercih ettiğini daha net bir şekilde görebileceksiniz. Hemen şimdi bu deneyime tanıklık edebilir ve en azından nasıl uygulayacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu