BilgisayarYazılım

Format Atmadan Virüs temizleme Yöntemleri

Bilgisayar kullanıcılarını bilgilendirmeye devam ediyoruz. Format atmadan virüs temizleme yöntemleri başlığı altında sizlere birtakım tavsiyelerde bulunacağız ve eminiz ki dikkatinizi cezbedecek ve daha da önemlisi işinize yarayacaktır. Bilgisayar ve internet teknolojisi hız kesmeden gelişim kaydediyor ve bu gelişime ortak olmak adına bizler de adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.

İnternette sörf yaparken sizleri birçok farklı tehlike karşılıyor ve risk barındıran yazılımlar da yine virüs sorununu gün yüzüne çıkartıyor. Güçlü bir virüs programına her daim ihtiyacınız olacaktır ve bu program sayesinde cihazlarınızı koruma altına alabiliyorsunuz. Endişe etmenize gerek yok çünkü virüs var olduğu takdirde bile format atmanıza gerek kalmıyor ve teknoloji dünyası bu konuda da sizlere en iyi şekilde yardımcı oluyor.

Hangi programları kullanabileceğinizi ve yine hangi programların çok daha işlevsel olduğunu konuşacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve sizleri bu konuda da bilgi sahibi yapalım.

Virüs temizleme: Adwcleaner

Sistem dosyalarını onarmak için bilgisayarlarınızı sıfırlamaya ya da formatlamaya gerek kalmıyor. Yazılım desteği alarak sizler de bu virüslerden ve hatta kötü amaçlı yazılımlardan saniyeler içerisinde kurtulabiliyorsunuz. Adwcleaner da bu bağlamda listenin en üstünde yer alan isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kurulumu oldukça kolay ve ücretsiz bir program olduğunu da hatırlatmak isteriz.

blank

Programın bir diğer güzelliği ise tamamen Türkçe olmasıdır ve bu da kullanımı daha basit hale getiriyor. Virüs temizleme işlemini başlatmak için start butonuna basmanız yeterlidir ve tarama otomatik olarak başlatılıyor. Devamında ise hangi tür virüslerin yer aldığı detayları ile birlikte listeleniyor ve yine tek bir tık ile temizleme işlemini yapabiliyorsunuz.

Virüs temizleme: Anti Malware

En gelişmiş virüs temizleme programlarından bir tanesi olan anti malware de listenin üst sıralarında yer alıyor. Kurulumu kolay ve kullanımı da bir hayli basit görünüyor. Detaylı tarama yapabiliyor ve farklı virüs türlerini de dakikalar içerisinde görüntüleme şansı elde ediyorsunuz. Program her geçen gün biraz daha geliştiriliyor ve sınıfının en iyileri arasında yer aldığını da belirtmek isteriz.

Anti Malware, ücretsiz programlardan bir tanesidir ve herhangi bir ödeme yapmanıza da gerek kalmıyor. Virüs taraması ve temizleme işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda zararlı yazılımlar konusunda da sizleri detaylı bir şekilde bilgilendiriyor ve gerekli uyarıyı yapıyor. Tavsiye edebileceğimiz uygulamalardan bir tanesidir ve kullanıcı yorumları da bunu işaret ediyor.

Virüs temizlemede Sistem Geri Yükleme

Program indirmek ya da farklı yazılımlardan faydalanmak istemiyorsanız eğer sizler de sistem geri yükleme işlemini tercih edebilirsiniz. Eğer otomatik kayıt oluşturduysanız cihazlarınız direkt olarak o tarihe gidecek ve ilgili tarih sonrası yüklenen tüm dosyalar temizlenecektir. En bilinen ve hatta klasik haline gelen cihaz temizleme yöntemlerinden bir tanesidir ve kayıp dosyaları bulmak için de yine bu yöntemin tercih edilebileceğini belirtmek gerekiyor.

Cihazlarınızın sol alt köşesinde yer alan mercek butonuna tıklayarak sizler de ‘’Sistem geri yükleme’’ yazın ve aramalarınızı yapın. Geri yükleme noktası oluştur butonunu es geçiyoruz ve otomatik olarak belirlenen tarihlerden birine dönüş yapıyoruz. Cihazınız kısa bir süre içerisinde seçtiğiniz tarihe geri dönüş yapıyor ve bu da basit bir temizleme işlemi olarak karşımıza çıkıyor.

Etkili bir virüs temizleme yöntemi elbette değildir ancak son dönemde yüklediğiniz programlardan şüpheleniyorsanız ve silme işlemi yapamıyorsanız, sistem geri yükleme ile birlikte bunu mümkün kılabilir ve cihazlarınızı da temizleyebilirsiniz. Dilerseniz bir de program desteği alarak süreci daha profesyonel hale getirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu