DonanımYazılım

Windows 10 Açılmıyor?

Windows kullanıcılarının yaşadığı sorunları ele almaya ve çözüm üretmeye devam ediyoruz. Windows 10 açılmıyor şikayetine bu yazı ile birlikte cevap bulacaksınız. Gelin hep birlikte alternatif yöntemleri ele alalım ve çözüm üretelim.

Güvenli Mod

Cihazda ve işletim sisteminde var olan sorunlar, Windows’un açılmasını engelleyebiliyor. Minimum sorun ve minimum yazılım desteği ile bilgisayarlarınızı başlatabilirsiniz ve bu da kesinlikle güvenli moda açmak olacaktır. Cihazlarınızı hiçbir şekilde açamadığınızda da yine bu yöntemi deneyebilirsiniz ve birçok alanda başarılı sonuç elde etmenize yardımcı olacak ve kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Ön yükleme ile ilgili problemlerin giderilmesinde de yine en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Birçok forum sitesinde de bu çözümün işe yarayacağı ve fayda sağlayacağı ifade ediliyor. Güvenli mod ile birlikte Windows ekranına ulaşabiliyor ve dilediğiniz gibi işlem yapabiliyorsunuz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa diğer seçeneklere başvurabilirsiniz. Gelin diğer alternatiflere de hep birlikte göz atalım.

windows-10-acilmiyor

Usb Aygıtlarını Çıkartın

Bilgisayarın usb aygıtları ile çakışması da ön yüklemeyi sorunlu hale getirebiliyor. Tüm usb aygıtlarını çıkartmak ya da devre dışı bırakmak da kısa süreli çözüm önerilerinden bir tanesidir. Bu çakışma durumunu sık sık yaşıyoruz ve ön yüklemeyi usb üzerinden yapmayı denediği için başarılı olamıyor. Usb aygıtlarının tamamını devre dışı bırakmanız gerekiyor ve eminiz ki işe yarayacaktır.

Diyelim ki bu yöntemde de başarılı olamadınız. Gelin bir diğer alternatife göz atalım ve Windows’a nasıl erişim sağlayabileceğinizi öğrenelim.

Hızlı Ön Yüklemeyi Kapatma

  • Hızlı ön yükleme, Windows kullanıcılarının faydalanacağı ayrıcalıklardan bir tanesidir. Bu ayar, cihazların daha hızlı ön yükleme yapmasına ve aynı şekilde daha hızlı açılmasına yardımcı oluyor ancak bazı durumlarda çakışma yaşanabiliyor ve bu da cihazların açılmasını engelliyor. Hızlı ön yüklemeyi kapatarak işlem yapmayı deneyin ve muhtemelen başarılı bir sonuç elde edeceksiniz.
  • Hızlı ön yükleme, kullanıcı kontrolünde sağlanan ayarlardan bir tanesidir. Dilediğiniz zaman açabiliyor ve yine dilediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz.
  • Bios ekranına ulaştıktan hemen sonra sizler de F2 ya da escape tuşu ile bunu aktif edebiliyor ya da iptal edebiliyorsunuz. Hızlı ön yükleme çoğu zaman bir avantaj gibi karşımıza çıksa da dezavantaja dönüştüğü durumlar da oluyor. Bu tür durumlarda deaktif etmeniz yeterli olacaktır.

Virüs Programları

Usb aygıtları gibi virüs programları da çakışma gösterebiliyor ve cihazın açılmasını engelliyor. Güvenli mod ile giriş yaptıktan sonra yine cihazınızda yer alan virüs programlarını devre dışı bırakmanızı ve hatta silmenizi tavsiye ediyoruz. Virüs programları yalnızca Windows için değil, sistem içerisindeki birçok uygulama için de zararlı olabiliyor. Programları kaldırdığınız takdirde muhtemelen bu sorunu yaşamayacaksınız.

Windows 10 açılmıyor sorununa üretebileceğiniz çözümler bu şekilde. Tabi asıl nedeni tespit etmek daha önemli ve bu nedene bağlı olarak bir çözüm üretmenin daha sağlıklı olacağını da unutmamak gerekiyor. Eğer tüm bu adımlara rağmen herhangi bir sonuç elde edemiyorsanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sorun zaman zaman geçici olabiliyor ve garip bir şekilde cihazın kısa süre sonra açıldığını fark ediyorsunuz ancak altında yatan büyük bir neden olabilir.

Windows 10 Açılmıyor nedeni tespit edebilmek adına destek almanız daha doğru olacaktır. Garantisi devam eden ürünlerinizi yetkili servise teslim edebilirsiniz. Garanti süresi sona erdiyse eğer yine bu konuda hizmet alabileceğiniz özel servis noktaları da sorunu çözmeniz adına yardımcı olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu