Yazılım

Windows 10’da Destek Nasıl Alınır?

Microsoft tarafından geliştirilen en gözde işletim sistemlerinden biri Windows olarak biliniyor. Kullanım oranlarına da baktığımız da en başarılı işletim sistemi olarak dikkat çeken Windows’un dünya genelinde kullanım oranlarının diğer işletim sistemlerinin toplamından fazla olduğunu da söylemek gerekiyor.

Özellikle son dönemde Microsoft’un Windows 10 hamlesi ile beraber çok daha ön plana çıkmaya başlayan işletim sistemi bu versiyonda ilk defa ücretsiz sürüm dağıtımı yapmasıyla da kullanıcı sayılarını da epey bir arttırmıştı. Bu şekilde kullanım oranlarını sürekli arttıran Windows 10 işletim sisteminin artık yeni nesil bir işletim sistemi olarak anılmasına rağmen hala bu seride de kullanıcıların birçok sorun ve hata ile karşılaştıklarını da söylemek gerekiyor. Genelde büyük güncellemelerden sonra ortaya çıkan bu sorunları çözebilmek için ise yapılabilecek en iyi işlemlerden bir tanesi doğrudan Microsoft tarafından bu işlem için kullanıcılara sunulan Cortana ile destek almak. Peki, Windows 10 işletim sistemi için Cortana üzerinden nasıl destek alırız daha detaylı olarak bakalım.

Windows 10

  • Öncelikle Cortana’yı kullanabilmek için belli başlı ayarlar yapmanız gerekiyor. Cortana sistemi ne yazık ki henüz Türkçe dil desteği sunmadığı için öncelikle bilgisayarımızın dilini İngilizce yapmamız gerekecek.
  • Dil ve bölge değişikliği yaptığınızda otomatik olarak Cortana’nın da açılabilir duruma geldiğini göreceksiniz. Bu noktada Cortana uygulamasını açarak uygulamayı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın arama kısmına doğrudan Cortana yazarak uygulamaya ulaşmanız mümkün.
  • Cortana’ya ulaştıktan sonra ise şimdi yapmanız gereken yaşadığınız sorunu sesli komut olarak belirtmek. Mesela güncelleme konusunda sorun yaşıyorsanız doğrudan güncelleme sorunu olarak Cortana’ya soru sormanız yeterli olacaktır. Sesli komut sisteminde İngilizce kullanmanız gerektiğini de belirtelim. Bunun dışında yazılı olarak da önerileri kullanarak sorunlarınızı çözmeye çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu