BilgisayarYazılım

Windows 10 Şifre/Parola Kaldırma

Parola, elbette bir güvenlik önlemi ancak unuttuğumuz takdirde çok fazla sıkıntı yaşayabiliyoruz ve bizler de bu yazımızda “Windows 10 şifre/parola kaldırma” işleminin nasıl yerine getirileceğine göz atalım istedik. Windows 10 kullanıcıları, açılış ekranına adım atmadan önce şifre ile giriş yapabilir ya da isterlerse şifresiz direkt giriş imkanı da mümkündür.

Eğer bilgisayarlarınıza sizin dışında herhangi birinin giriş yapmasına istemiyor ve bilgilerinizi koruma altında tutmak istiyorsanız parola seçeneğini aktif etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede kişisel bilgilerinizi erişim mümkün olmayacak ve yine kişisel bilgisayarlarınızı yalnızca siz kullanabileceksiniz. Kalabalık bir evde ya da ofiste çalışıyorsanız bu şifreye elbette ihtiyacınız var ancak az önce de belirttiğimiz gibi şifreyi unuttuğunuz takdirde bilgisayara erişim sağlama konusunda çok fazla sıkıntı yaşıyor ve zaman kaybediyorsunuz. Vazgeçmek üzere iseniz ve artık şifre kullanmak istemiyorsanız bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır. Şimdi dilerseniz ilgili şifrenin nasıl kaldırılacağını hep birlikte görelim…

blank

Windows 10 Şifre / Parola Kaldırma

  • Başlat menüsü üzerinden ayarlar ve hesaplar adımlarını takip ederek ilgili pencereye ulaşabiliyorsunuz. Sol tarafta yer alan menüye bakın ve burada “Oturum açma seçenekleri” sekmesi karşınıza çıkacaktır. Tıkladığınız anda “Hesap parolanızı değiştirin” sekmesini de göreceksiniz. Değiştir butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
  • Burada parolamıza ihtiyacımız var ve unutmamış olduğunuzu varsayarak ilerliyoruz. Bir diğer adım ise mevcut parolamızı girerek ileri butonuna tıklamak olacaktır. Bu işlemi yaparak devam ediyoruz.
  • Karşınıza çıkan pencerede yeni parolanızı belirleyeceğiniz bir alan çıkıyor. Bizim amacımız şifre değiştirmek değil ancak merak etmeyin bu alanı boş bırakıp ileri seçeneğine tıkladığınız takdirde zaten şifre belirlememiş ya da değiştirmemiş oluyorsunuz.
  • Boş bırakıp son butonuna tıkladığınız takdirde süreci tamamlamış oluyoruz.
  • Yukarıda bahsi geçen adımları doğru bir şekilde takip ettiğiniz takdirde giriş ekranında herhangi bir şekilde şifre ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Artık girişlerinizi direkt olarak yapabilir ve şifremi unuttum derdi ile de uğraşmak durumunda kalmazsınız. Dilerseniz bir de nasıl kontrol edebileceğimize göz atalım ve teyit etmiş olalım.

Kontrol;

Başlat menüsü üzerinden ayarlar ve hesaplar adımlarını takip ederek oturum açma seçenekleri menüsüne ulaşıyoruz ve parola ekranına geldiğimizde daha önce parolanın yer aldığı ekranın artık boş olduğunu görüyoruz. Teyit işlemini yaptıktan hemen sonra dilerseniz bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ya da kapatıp açabilirsiniz. Giriş ekranında sizlerden parola istenmediğini göreceksiniz ve işlem bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

Bu işlemleri doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde şifreyi kaldırmış olacaksınız ve unutmayın artık bilgisayarınız giriş ekranında sizlerden herhangi bir şekilde bilgi istemeyecektir. Bu detay bazı güvenlik açıklarını da beraberinde getirebilir ve bilgisayarınıza farklı kişiler de istedikleri zaman giriş yapabilirler ve bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu