blank

Bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorsunuz ve şifre koymak istiyorsunuz. Yapmanız gereken işlemleri aşağıda sırayla takip edebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızı kötü niyetli insanlardan korumak ve sizden habersiz kullanılmasını engellemek için bilgisayarınızı şifreli kullanmanız gerekir. Bu durumda güçlü bir parola oluşturmak yararınıza olacaktır. Bilgilerinizi güvenle saklamak için güçlü bir Windows açılış şifresi oluşturabilirsiniz.
Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı Parola veya Windows Live hesabı kullanarak açabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan paroladır.

Windows 10’a Parola nasıl koyulur?

1. Başlat menüsünün en üst kısmında yer alan hesabımıza tıklıyoruz.
2. Açılan menüde “Hesap ayarlarını değiştir” sekmesine tıklayın.

windows 10 sifre nasil koyulur Windows 10 Nasıl Şifre Koyulur [Resimli Anlatım]
3. Karşımıza gelen hesaplar menüsünden “Oturum açma seçenekleri” bölümüne tıklayarak Parola Ekle diyoruz.

windows 10 sifre koyma Windows 10 Nasıl Şifre Koyulur [Resimli Anlatım]4. “Parola oluştur” ekranında parola ve parola ipucu belirleyerek onaylayın.

 

windows 10 sifre koy Windows 10 Nasıl Şifre Koyulur [Resimli Anlatım]
Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılışta bilgisayarınız oturum açmak için sizden şifre isteyecektir. Belirlediğiniz şifre ile Windows 10’da oturum açabilirsiniz. Başlat menüsünden oturum kapatabilir yada Windows + L kısayol tuşunu kullanarak ekranı kilitleyebilir ve şifrenizi kontrol edebilirsiniz.

Windows 10 Şifre nasıl kaldırılır?

Yukarıda verilen aşamaları sırayla takip ederek, şifre ekranı boş bırakarak şifrenizi kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınızı şifresiz açmak istiyorsanız, Windows + R kısayol tuşunu kullanarak Başlat / Çalıştır‘a giriş yapıyoruz. Açılan komut satırına “netplwiz” yazın. Kullanıcılar sekmesinde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” tikini kaldırıp tamam demeniz yeterli.

windows sifre koyma Windows 10 Nasıl Şifre Koyulur [Resimli Anlatım]

Windows 10’da şifre belirlerken kesinlikle doğum tarihi, doğum yeri, yakınlarınızın isimlerini kullanmayın. Güvenli bir şifre için en az 8 karekter olacak şekilde büyük/küçük harf, rakamlar ve simgeler kullanmanız gerekir. Değerli yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz