Yazılım

Windows 10 Nasıl Şifre Koyulur [Resimli Anlatım]

Bilgisayarda işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorsunuz ve şifre koymak istiyorsunuz. Yapmanız gereken işlemleri aşağıda sırayla takip edebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızı kötü niyetli insanlardan korumak ve sizden habersiz kullanılmasını engellemek için bilgisayarınızı şifreli kullanmanız gerekir. Bu durumda güçlü bir parola oluşturmak yararınıza olacaktır. Bilgilerinizi güvenle saklamak için güçlü bir Windows açılış şifresi oluşturabilirsiniz.
Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı Parola veya Windows Live hesabı kullanarak açabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan paroladır.

Windows 10’a Parola nasıl koyulur?

1. Başlat menüsünün en üst kısmında yer alan hesabımıza tıklıyoruz.
2. Açılan menüde “Hesap ayarlarını değiştir” sekmesine tıklayın.

blank
3. Karşımıza gelen hesaplar menüsünden “Oturum açma seçenekleri” bölümüne tıklayarak Parola Ekle diyoruz.

blank4. “Parola oluştur” ekranında parola ve parola ipucu belirleyerek onaylayın.

 

blank
Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılışta bilgisayarınız oturum açmak için sizden şifre isteyecektir. Belirlediğiniz şifre ile Windows 10’da oturum açabilirsiniz. Başlat menüsünden oturum kapatabilir yada Windows + L kısayol tuşunu kullanarak ekranı kilitleyebilir ve şifrenizi kontrol edebilirsiniz.

Windows 10 Şifre nasıl kaldırılır?

Yukarıda verilen aşamaları sırayla takip ederek, şifre ekranı boş bırakarak şifrenizi kaldırabilirsiniz. Bilgisayarınızı şifresiz açmak istiyorsanız, Windows + R kısayol tuşunu kullanarak Başlat / Çalıştır‘a giriş yapıyoruz. Açılan komut satırına “netplwiz” yazın. Kullanıcılar sekmesinde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” tikini kaldırıp tamam demeniz yeterli.

blank

Windows 10’da şifre belirlerken kesinlikle doğum tarihi, doğum yeri, yakınlarınızın isimlerini kullanmayın. Güvenli bir şifre için en az 8 karekter olacak şekilde büyük/küçük harf, rakamlar ve simgeler kullanmanız gerekir. Değerli yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu