OyunYazılım

FPP ve TPP Nedir, Farkları Nelerdir?

Terimler kafanızı karıştırıyor olabilir ve bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına FPP ve TPP nedir, farkları nelerdir? Karmaşasına da yanıt vermek istiyoruz.

Online dünyada bu konu ile ilgili çok fazla arama yapılıyor ve oyun severler bu soru ya yanıt bulabilmek adına daha çok forum sitelerini ziyaret ediyorlar. Kaynaklar ne yazık ki yetersiz ve bu konudaki eksikliği fark ederek editörlerimiz ile birlikte detaylı bir araştırmaya yer vermek istedik. Dilerseniz nedir ve ne değildir sorularına hep birlikte yanıt verelim…

FPP ve TPP Nedir, Farkları Nelerdir?

First Person Perspective, yani FPP, bir diğer deyişle birinci şahıs nişancı… First person shooter kavramını da çok sık görüyor ve hatta duyuyorsunuz. FPS, oyuncu karakterinin aktif olarak yer aldığı ve oyuncu gözünden devam eden oyunlar bütününe verilen isimdir. Nişancı tarzı oyunların yan türü olarak tanımlama yapmak da mümkündür. Yeni nesil gamer’lerin en çok tercih ettiği oyun türlerinden bir tanesi ve FPS denilince akan sular duruyor. Son dönemde bu tarz oyunların sayısı da artmış durumda çünkü sektörde inanılmaz bir talep durumu söz konusu ve oyun yaratıcıları da bu ilgiye bağlı olarak harekete geçmiş durumdalar.

blank

Birinci şahıs nişancı türü oyunlarda yani FPS oyunlarda her şeyi karakterin gözünden izliyorsunuz ve oyun bu şekilde devam ediyor. Çok sayıda uzun menzilli ve güçlü silahlar ile birlikte karakterinizi hikayesini takip etmek durumundasınız. Genel senaryoya bakıldığında karakteriniz bazı emirler alır ve oyun süresi boyunca bu emirleri eksiksiz olarak yerine getirmek durumundasınız. Yeni nesil oyun modellemelerinden bir tanesi olan FPS, geçmiş yıllarda da yeteri kadar popülerdi ancak son dönemde gerek donanımsal gerek yazılımsal katkılar ile birlikte bu oyunların hikaye bazında çok daha kusursuz bir seviyeye ulaştıklarını görebiliyoruz. Oyun içerisinde araç kullanımı da çok fazla karşımıza çıkıyor ve simülasyon modellemeleri de oyun severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

FPP ve TPP nedir? Sorusuna yanıt vermeye devam ediyoruz ve dilerseniz TPP hakkında da merak edilenleri siz değerli oyun severler ile paylaşmaya çalışalım.

Third Person Perspective, bir diğer deyişle üçüncü şahıs nişancı ve son olarak sıkça karşımıza çıkan TPP teriminden bahsetmek gerekiyor. Oyuncu karakterini farklı şekillerde ortaya koyan ve ele alan video oyunu türüdür. Birinci şahıs nişancı türünde direkt olarak karakter gözünden ilerlemeniz gerekiyordu ancak üçüncü şahıs nişancı türü oyunlarda bu durum değişiklik gösteriyor ve sizler de oyuncu karakterinin arkasından oyunu takip etmek durumunda kalıyorsunuz. Buna verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi de Tomb Rider isimli efsanevi oyundur. Bu türdeki ilk oyun olmasının yanı sıra senaryo bakımından kusursuz olması da yine bu oyunu popüler ve tercih edilir hale getiren en özel detaylardan bir tanesidir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu