Bilgisayar

Windows 10 Görev Çubuğunu Onarma

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesine değinmek istiyoruz ve Windows 10 görev çubuğunu onarma işleminin nasıl yapılabileceğini bu yazımız ile birlikte sizler de öğrenmiş olacaksınız.

Görev çubuğu zaman zaman sorun yaratabiliyor ve bu sorunun tek bir nedeni olmadığını da belirtmek isteriz. Öncelikli olarak var olan sorunu tespit etmeniz ve çözüm önerisini de buna bağlı olarak üretmeniz gerekiyor. Dilerseniz nedenlerine ve nasıl çözümleneceğine de göz atmaya çalışalım.

Windows 10 Görev Çubuğunu Onarma

Komut Satırı ile Onarma;

Klavyenizi kullanarak Windows+X kombinasyonunu uygulayın ve açılan panel üzerinden Çalıştır butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan küçük panele ‘’cmd’’ yazıp onay vermeniz yani enter tuşuna basmanız gerekiyor. Komut satırı ekranı karşınıza gelecektir ve ‘’ DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth’’ komutunu kopyalayıp yapıştırarak enter tuşuna basın. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayarınız açıldığı takdirde görev çubuğunun eski haline döndüğünü fark edeceksiniz. En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir ve sonuç verdiğini de belirtmek gerekiyor.

Otomatik Gizleme Sorunlarını Çözme;

CTRL-Shift ve ESC kombinasyonu ile birlikte yeni bir pencere açacaksınız ve bu pencere üzerinden diğer ayrıntılar butona tıklamanız gerekiyor. Windows gezginine sağ tıkladıktan sonra bilgisayarlarınızı yeniden başlatın. Görev çubuğu bu sayede yenilenecek ve ilk haline dönecektir. Yine en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve uygulanışı da oldukça basittir.

blank

İşletim sistemi Güncelleme;

İşletim sisteminin güncel olmaması durumunda da bu sorun ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Windows 10 görev çubuğunu onarma işlemi için güncellemeleri de yakından takip etmeniz gerekiyor ve bu konuda herhangi bir eksiklik varsa güncellemelerinizi tamamlayarak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kullanıcı Hesabı;

Yukarıda bahsi geçen adımlar herhangi bir şekilde fayda sağlamadıysa ve sorun devam ediyorsa son olarak yeni bir kullanıcı oluşturabilir ve çözüm üretebilirsiniz. Bilgisayarım simgesine sağ tıkladıktan sonra yönet butonuna tıklayın… Kullanıcılar klasörünü seçip devam edin. Boş bir alan sağ tıkladıktan hemen sonra yeni kullanıcı seçeneğini tercih edin. Bu aşamada yeni bir kullanıcı oluşturmanız istenecektir ve bu işlemi tamamladıktan hemen sonra bu hesabı yönetici olarak belirlemeniz gerekiyor.

Ayarlar ve hesaplar adımlarını takip ederek bu işlemi yerine getirebilirsiniz. Süreç tamamlandıktan sonra ise yeni hesabınız ile giriş yapmanız gerekecektir. Yeni hesap için belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve parolayı da kaydetmeyi unutmayın. Bu aşamada sizlerden birtakım kişisel bilgiler istenecektir ve dilerseniz bu bilgileri de girebilirsiniz.

Yeni kullanıcı ile birlikte devam ettiğiniz takdirde sorun çözülecek ve görev çubuğu da eski haline gelecektir.

Yukarıda bahsi geçen adımların her birini deneyebilirsiniz ve çözüm bulana kadar devam etmeniz gerekiyor. Mutlaka bir adım fayda sağlayacak ve sorunu kısa süre içerisinde çözecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu