Bilgisayar

Windows 10 Açılışta NumLock Tuşu Nasıl Aktif Edilir?

Teknolojinin insanlık ile buluşturduğu en önemli cihazlardan biri olan bilgisayarlar, gündelik hayatlarımızı kolaylaştırmanın yanı sıra birçok farklı konuda da imdadımıza yetişiyor. Bu yazımızda Windows 10 açılışta numlock tuşu nasıl aktif edilir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Az önce de ifade ettiğimiz gibi artık herkesin evinde en az bir bilgisayar var ve eğlence aracı olarak da bu cihazları kullanabiliyoruz.

Bilgisayar ve internet teknolojisinin muazzam gelişimine her geçen gün biraz daha hayran kalıyor ve bu teknolojiden en iyi şekilde faydalanıyoruz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan ve dağıtmadan asıl konumuza geçelim ve birçok bilgisayar kullanıcısının merak ettiği soruya yanıt verelim.

Windows 10 NumLock Tuşu Aktif Etme

  • Başlat+R kombinasyonunu kullanarak ilk adımı atıyoruz. Aslında birçok işlemi yaparken bu pencereye ihtiyacımız oluyor ve bu kombinasyon da tam olarak bu işe yarıyor. Çalıştır ekranına bu sayede ulaşabilirsiniz ve dilerseniz devam edelim…
  • Bu pencereye regedit yazarak devam ediyoruz. Enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
  • Bazı cihazlarda kullanıcı hesabı denetimi söz konusu olabilir ancak endişe etmenize gerek yok çünkü evet butonuna tıklayarak sizler de diğer pencereye geçiş yapabilirsiniz.
  • Karşınızda kayıt defteri düzenleyicisi yer alıyor olacaktır ve işlemlerimizi de bu defter aracılığı ile yapacağız.
  • HKEY_USERS >> DEFAULT >> Control Panel >>Keyboard adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Hangi cihazı kullanırsanız kullanın bu adımları takip etmek yeterli olacaktır.
  • Initial Keyboard Indicators bu seçeneğe çift tıklamanız gerekiyor ve hemen ardından dize düzenle penceresi ile karşı karşıya geleceksiniz.
  • Değer verisi alanını görüyor olmalısınız. Bu alana 2 yazıp tamam demeniz yeterli olacaktır.
  • Her ne kadar zahmetli bir yol ya da yöntem gibi görünse de bir kez uyguladığınızda bir daha aynı adımları takip etmenize gerek kalmayacaktır. Artık işlem tamam ve son aşamada cihazlarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.
  • Cihazınız açıldığında ilgili tuşun aktif olduğunu sizler de göreceksiniz. Eğer dilerseniz kapatabilir ve bahsettiğimiz adımları takip ederek yeniden aktif de edebilirsiniz.

windows-10-acilista-numlock-tusu-nasil-aktif-edilir

Num Lock Ne İşe Yarıyor?

Klavyelerinizin sağ kısmında rakamların yer aldığını görebiliyorsunuz. Bu rakamları herhangi bir word belgesinde ya da tarayıcınızda kullanmak isterseniz eğer num lock tuşunun açık olması gerekiyor. eğer bu tuş pasif durumda ise rakamlar devreye girmeyecektir. Rakamları kullanabilmenizi sağlayan bir mandal ya da anahtar olarak tanımlamak da mümkündür.

Özellikle yazı yazarken ya da herhangi bir matematik işlemi yaparken rakamlara elbette ihtiyacımız oluyor. Num lock kapalı olduğu takdirde ne yazık ki rakamları kullanamazsınız ve num lock tuşuna basarak aktif ışığının yandığını görmeniz gerekiyor. bu işlem ile sürekli uğraşmak istemeyenler için bir üst başlıkta neler yapmaları gerektiğini detaylı bir şekilde aktardık.

Aslında zahmetli bir yöntem gibi görünüyor ancak size zaman kazandıracağını da hatırlatmak istiyoruz. Bu eylemi sorunsuz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sizler de devamlı olarak num lock açık mı kapalı mı diye kontrol etmek zorunda kalmayacaksınız. Bilgisayar kullanıcıları için hayat kurtaran bir bilgi olmayabilir ancak cihazlarınızı tanımanız ve ne gibi ayrıcalıklar sunduğunu bilmeniz sizlere artı değer katacaktır. En azından ek bilgi olarak hafızalarınızda yer edinsin istedik ve bu yazıyı da sizinle paylaştık. Adımları eksiksiz bir şekilde takip edebilir ve dilediğiniz zaman pasif duruma da getirebilirsiniz. Bu aşamada kontrol tamamen sizde olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu