Blog

Wikipedia Nasıl Girilir? [Kesin Çözüm]

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Vikipedi’ya Türkiye’den erişim sağlanamamakta ve bazı durumlarda orada ki önemli bilgilere ihtiyacımız olabilir. Peki bu gibi durumlarda Vikipedia nasıl girilir?

15 Ocak 2001 yılında birçok kullanıcı tarafından çoklu dil desteği ile hazırlanan, içeriğini kullanıcılarının oluşturduğu dijital ansiklopedi sitesidir. Vikipedia ilk yayın hayatına İngilizce olarak başlamıi ve şu an da gelir amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı tarafından yönetilmekte. Vikipedia ülkemizde aylardır yasaklı ve erişim engeli bulunan siteye normal yollar ile giriş yapılamaz durumda.

Bilindiği gibi Vikipedia sitesine bir süredir Türkiye’den girilemez durumda. Vikipedia pek çok öğrencinin yanı sıra herkesin internette araştırma yaparken kullandığı önemli bir kaynak. Bazı terör ile alakalı içerikler sebebiyle tüm sitenin yasaklandığı ifade edilmişti ve ne zaman açılacağı ise belirsizliğini korumakta. Kullanıcılar ise Vikipedia’yı kullanmak için  farklı yollar aramakta. Peki yasaklı olan Vikipedia‘ya nasıl girilir?

blank

Wikipedia Nasıl Girilir?

Herhangi bir cihazdan Vikipedia‘a giriş yapmak için öncelikle giriş yapmak istediğiniz sayfayı Google’de aratıyorsunuz. Vikipedi’ya girmek  istediğinizde ise bağlantınız gizli değil, bu siteye erişim yok yazısı ile karşılaşırsınız.

blank

Tarayıcınızdaki  adres çubuğundaki Vikipedia satırına yapacağınız küçük bir değişiklikle bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Adres çubuğuna Wikipedia’nın başına “0″ eklediğiniz de, yani yukarıda resimdeki gibi değiştirdiğinizde, wiki-zero sayfası üzerinden Vikipedia’ya giriş yapabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu