Blog

E-Posta Nasıl Açılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim son derece kolaylaşmış ve iletişim kaynakları oldukça çeşitlenmiştir. Bu iletişim araçlarından birisi de e-posta olmaktadır. Peki E-Posta nasıl açılır? 

Yeni E-Posta Nasıl Açılabilir?

E-posta açabilmek internet erişimi sağlandığında oldukça kolay bir işlemdir. Birçok alanda özellikle şirket ağlarında ve kurumsal firmalarda iletişim kurarken oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu açıdan dolayı hesap açılması kişiler için önemli bir noktadadır. En basit örneğiyle e-posta nasıl açılabilir konusunda bir açıklama yapılacak olursa şu şekilde bir sıralama yapılabilmesi mümkün olacaktır;

1.Açmak İçin Mutlaka İnternet Erişiminin Olması Gereklidir

İnternet erişimi olmadan kişilerin bir hesap açmaları olanaksız olmaktadır. Bu erişim sağlandıktan sonra Gmail, Hotmail, Yandex, Outlook, Yahoo ve benzeri adresler üzerinden Gmail açma kanallarına ulaşılması gereklidir. Açma sayfasını içeren alana erişildikten sonra;

2.Başvuru Formunu Doldurun

Başvuru formunun doldurulması için bazı bilgilerinize hakim olmanız gerekmektedir. Form üzerinde zorunlu alanlar olduğu kadar kişilerin isteklerine göre değişen noktalarda bulunmaktadır. Bunlar arasında kişilerin adı soyadı ve doğum yılını içinde barındıran bazı kimlik bilgileri zorunlu bilgiler olmaktadır. Eğitim bilgisi, hobileri gibi alanlar ise kişilerin tercihlerine bağlı alanlar olmaktadır. Başvuru formunda şu bilgiler yer almaktadır;

  • Ad ve Soyadı
  • Kullanıcı Adınız (Yani yeni oluşturduğunuz E-Posta Adresiniz)
  • Şifreniz (En Az 8 Karakter Olmalıdır)
  • Doğum Günü (Gün, Ay, Yıl Olarak)
  • Cinsiyet Bilginiz
  • Cep Telefonu Numaranız
  • Mevcut E-Posta Adresiniz
  • Konum (Bulunduğunuz Ülke)

blank

3.Her Kullanıcının Adresi Farklıdır

Gerekli olan bilgiler girildikten sonra kişilerin kendi adlarına ait bir adres belirtmeleri ve oluşturmaları gerekmektedir. Burada her kişinin kendine ait bazı bilgileri bulunmaktadır. Sistem bu bilgileri kendi alt yapısına kaydetmekte ve bu isimlerle çakışan kimliklerin verilmesine izin vermektedir. Bu açıdan dolayı e-posta adresinizi çeşitli işaret veya harflerle zenginleştirmeniz gereklidir.

4.Gizli Şifrenizi Mutlaka Bildiriniz

E-posta adresinizin herhangi bir tehlikeye girmesi halinde veya şifrenizi unutmanız durumunda mutlaka sizlere gizli yanıtlarınız sorulacaktır. Bu açıdan dolayı başvuru aşamasında gizli kullanıcı sorularınızı sizin için en uygun olan soruları seçerek bu soruyu unutmamanız tercih edilmelidir. Şifrenizi unutmanız veya dışarıdan e-posta adresinize gelebilecek olan herhangi bir saldırı durumunda şifre yenileyebilme adına sizlere verilen bilgilerin doğru yanıtlanması halinde gizli cevap ve sorularınız da sizlere sorulacaktır. Bu açıdan dolayı önemli bir yere sahiptir.

5.Cep Telefon Numaranızı Belirtmeniz Gerekmektedir

Cep telefon numaralarınız mutlaka belirtmeniz sizlerin yararına olacaktır. Bu numaralar üzerinden yine hesabınızın güvene alınması sağlanacaktır. Bunun yanında şifre unutmanız halinde telefonunuza gönderilecek olan bir link veya şifre aracılığıyla e-posta hesabınıza erişim sağlanacaktır. Oluşabilecek herhangi bir değişikliklerinde mutlaka sisteme girilerek yenilenmesi sizlerin yararına olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu