Blog

Wifi Şifremi Unuttum Nasıl Bulabilirim

Wifi Şifremi Unuttum Nasıl Bulabilirim.

İnternet bu kadar hayatımızın içerisine girmişken hemen her şeyimiz bu kadar internete bağlıyken hayatımız dan kısa bir süre çıksa dahi ister istemez hemen telaşa giriyoruz. İnternetin bu kadar yoğun kullanırken internetle dünyaya açılmamızı sağlayan wifi sayesindedir. Kablosuz modem ağı wifi sayesinde internete wifi sınırları arasın da kabloya gerek duymadan her odadan, balkondan vs veya iş yerinde her odada kablolara bağımlı kalmadan rahat bir şekilde internetimizi kullanabiliyoruz. Wifi bize bu kadar rahatlık sağlarken uzun süre bilgisayarımıza tanımlı olan wifimizin bir süre sonra şifresini unutabiliriz. Bilgisayarınıza yeniden wifi kurmak zorunda olabilirsiniz yada gelen misafirinizle paylaşmak isteyebilirsiniz vb. durumlarda kaldınız wifi şifreyi öğrenmek için yapılacaklar var elbet. Bunun için; Ethernet kablosunu wifi modemiyle bilgisayara bağlamamız gerek. Bağlandıktan sonra internete bağlanacaksınız tarayıcınıza ıp adresi adresini yazın. Ip adresi 192.168 numaralarıyla başlamaktadır. Modeminizde bulunan yönetim ekranı var bu ekrana giriyoruz. Bu ekranda modem şifre ekranı gelecek eğer şifre değişmediyse daha önce muhtemelen şifre 1234 olabilir yada admin dir. Eğer bunları kabul etmediyse o zaman modeme reset atmanız gerekecek ve modemin tüm ayarlarını yeni baştan yapacaksınız demektir.

wifi sifresini bulmak

Şifrenizi unutmadınız da şifreyi başkalarıyla paylaştınız yada şifrenizin kırılıp başlarının kullandığını düşünüyorsanız eğer o zaman yapılacaklar daha kolay modem wifi şifre değiştirme yaparak internetinizi yeniden koruma altına alabilirsiniz. Bunun için yapılacaklar; bilgisayarınızdan modem ara yüzüne girin kablosuz bağlantı ayarları yerine girin ve orda şifreler bölümü var o bölüme gelip açıp şifre değiştirmenizi ordan yapacaksınız önce eski şifreyi yazıp sonra yeni şifreyi 2 kez yazıp şifre değiştirilir. Son zamanlarda wifi şifre kırma programları sayesinde swifi şifreniz kırılıp internetiniz kullanabilir. Bunun için şifrelerinizi daha zor şifreler seçmek de yeterli olmayabilir. Ancak şifrelerinizi daha sık değiştirmek buna bir çözüm sunabilir. Genelde şifre kırıcı programlarla kişiler daha çok gitmiş oldukları mekanların, otellerin wifi şifresini bulmak için kullanıyorlar.

Aslında anlattıklarımız dan yola çıkarak internetin ne kadar faydalı olduğunun yanı sıra ne kadar yanlış kullanımlara sürüklediğini de görmüş oluyoruz. Sadece bir internete bağlanabilmek için yasal olmayan yollara başvurabiliyoruz. Başka kişilerin hakkına girerek onların internetini çalmak gibi yollara girebiliyoruz. Hatta bunları yapmak için programlar kuruyoruz. Bu tür yanlışlıklara düşmemek adına başkalarının internet haklarını almak yerine rica etmeyi yada alamıyorsak internete girmemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Komşularımızın çevremizdekilerin wifi şifresini kırıp kullanmanın yasal bir suç olup ciddi yaptırımları olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bunun yanı sıra modemimizle ilgili şifre unutma vs. gibi durumlar da karşılaştığınız da kendi başınıza çözüme ulaşamadığınız taktir de size internet bağlantısı sunan firmaların teknik servis hizmet hattından da destek alabilirsiniz. 7/24 hizmet sunan bu firmalar tüm sorunlarınıza cevap verme zorunlukları olduğunu unutmayın. Eğer internet ve bilgisayar donanımların dan fazla anlamıyorsanız. Telefonla destek hattında telefon da anlatarak hizmet yerine canlı destek hizmeti talep ederek en kısa gelerek çözüme ulaştırmalarını isteyebilirsiniz. Acil durumunuz var teknik destek personeli bekleyecek kadar vaktiniz yok yetiştirmek zorunda olduğunuz ödeviniz, işiniz raporlamalarınız olabilir bu durumlarda ise çevreniz de bulunan bilgisayar firmalarından onların destek personellerinden sorunlarınız için çözüm sağlayabilir yada android telefon kullanıyorsanız. Android telefonunuzu wifi olarak kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmından wifi özelliğini açık konuma getirip bilgisayarınıza gelip bağlantı ya geliyorsunuz ve şifreyi girerek bağlanıyorsunuz. Şifre ilk kullanımda kendiniz belirliyorsunuz daha sonraki bağlantılar aynı şifreyle olacak.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu