Blog

Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kablosuz internetinizi sizinle birlikte başkaları da kullanıyor olabilir ve bu duruma müdahale etmek istediğiniz anlarda wifi şifre değiştirme adımlarını takip etmeniz gerekecektir.

İnternet bağlantınızı yavaşlatan gizli kullanıcıların olması elbette can sıkıcıdır. Her ay düzenli ödediğiniz internet faturasına ortak olmayıp bunu gizli bir şekilde yürüten birilerini tespit ettiğiniz takdirde sizler de güvenlik önlemlerinizi almak durumundasınız. Aksi takdirde her geçen gün internet hızınız biraz daha yavaşlayacak ve faturalarınız da daha kabarık gelmeye başlayacaktır.

Endişe etmenize gerek yok, dakikalar içerisinde şifrenizi değiştirebiliyor ve güvenlik sorununu ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bizim size verebileceğimiz en doğru tavsiye, güçlü şifre belirlemeniz olacaktır. Bu sayede tahmin edilmesi daha zor olacak ve ortakçı diye tabir ettiğimiz kimselerden de kurtulmuş olacaksınız.

Wifi Şifre Değiştirme

Birçok kaynakta wifi şifresi kırma gibi basit programlardan bahsediliyor ancak merak etmeyin bu tür şeyler tarihe karıştı ve çok profesyonel bir hacker ile karşı karşıya değilseniz eğer internetinizi sömürecek birileri de olmayacaktır. Şimdi dilerseniz şifre değiştirme işleminin nasıl yapılacağına hep birlikte göz atalım ve bu süreçte sizleri nelerin beklediğini de incelemiş olalım.

1. Kablosuz internetinize ait bir şifre yoksa eğer ya da var olan şifrenizi değiştirmek ve daha güvenli bir seviyeye taşımak istiyorsanız öncelikle modem ara yüzüne giriş yapmanız gerekecektir. Farklı yazılarımızda bu süreci anlatmıştık ancak bu yazımızda daha detaylı bahsedeceğiz ve şifre değişikliği konusuna da değineceğiz.

blank

2. Tarayıcınızı açıp 192.168.1.1 yazdıktan hemen sonra Enter tuşuna basın ve kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra onay verin. İnsanlar en çok bu noktada sorun yaşıyor çünkü birçok internet kullanıcısı hali hazırda modem şifre ve kullanıcı adı bilgisini hatırlamıyor ya da bilmiyor. Bu konuda internet sağlayıcınızdan bilgi ve yardım alabileceğiniz gibi modem üreticisinden de bilgi edinebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreleriniz olmadan modem ara yüzüne girmek ne yazık ki mümkün değil ve bu bilgileri elde ettikten sonra not etmeyi de ihmal etmeyin. Bir gün mutlaka lazım olacak ve tekrar modem ara yüzüne girmek durumunda kalacaksınız. Bu süreci diğer yazılarımızda ele almıştık ve tekrar tekrar anlatmak istemiyoruz. Şimdi dilerseniz modem ara yüzüne ulaştıktan sonra neler yapmanız gerektiğine hep birlikte göz atalım.

3. Modem ara yüzüne girdikten hemen sonra kablosuz yazan butona tıklamanız gerekiyor. Bu sayede sizler de kablosuz ağ ayarlarına ulaşmış olacaksınız. Devamında ise Kablosuz ağ adı butonuna tıklamanız gerekiyor ve karşınıza çıkan pencere üzerinden mevcut şifrelerinizi saniyeler içerisinde değiştirebiliyorsunuz.

4. Şifre belirleme kurallarına uygun bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor ve bu bağlamda en az 8 karakterden oluşacak şekilde yeni bir şifre belirliyorsunuz. Burada önemli bir detay var ve eğer güvenlik önlemlerini üst düzey seviyeye taşımak isterseniz yalnızca rakamlardan değil, harflerden oluşan bir şifre belirlemeniz daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır.

5. Büyük harf ve rakamlar doğrultusunda belirleyeceğiniz şifreler ile birlikte modeminizin güvenlik seviyesini de arttırmış oluyorsunuz ve bizim tavsiyemiz kesinlikle bu yönde olacaktır.

Yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de dilediğiniz an yeni bir şifre oluşturabiliyorsunuz.

Bunu düzenli bir şekilde yerine getirmenizi tavsiye ediyoruz ve bu sayede internetinize ortak olacak olan kimseleri de engelleyebilirsiniz. Herhangi bir tehdit unsuru sezdiğiniz takdirde hiç tereddüt etmeden yeni bir şifre belirlemenizi öneriyoruz ve bu sayede daha güvenli bir kullanıma da imza atmış olacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu