Blog

WiFi Oturum Açma Sorunun Çözümü

Akıllı cihazlarınızı henüz yeni kullanıyor ve kamuya açık alanlarda internete bağlanmaya çalışıyorsanız eğer Wifi oturum açma sorunu ile karşı karşıya gelmeniz mümkündür.

Yazımızda ise bu sorunun nasıl çözümleneceğini sizinle paylaşacak ve izlemeniz gereken adımları aktaracağız. Sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir ancak çok basit bir çözümü var ve sizler de bahsi geçen adımları takip ederek bu sorundan kurtulabiliyorsunuz.

Bu tür durumlarda genellikle ağa bağlandığınız ile ilgili bir bildirim alırsınız ve herhangi bir sorun karşınıza çıkmaz ancak tarayıcınızı açıp herhangi bir internet sitesine giriş yapmak istediğinizde hata alacaksınız ve bu hata da muhtemelen “Wifi ağına oturum açın” şeklinde olacaktır. Can sıkıcı durumlardan bir tanesi ise internete bağlı göründüğünüz halde hizmet alamıyor olmanızdır. Şimdi dilerseniz sorunun çözümü ile ilgili adımları ve detayları da sizinle paylaşmaya çalışalım.

blank

WiFi Oturum Açma Sorunun Çözümü

Tarayıcının url yani arama kısmına 192.168.1.1 adresini yazdıktan sonra direkt olarak oturum açma sayfasına ulaşırsınız. Oturum açma sayfası üzerinden sorun giderebilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu çok bilinmeyen bir yöntem ancak genellikle doğru sonuç veriyor. Bu yöntem işe yaramadığı takdirde az sonra bahsedeceğimiz yöntemi de kullanabilirsiniz.

Doğrulama sayfasına erişim sağlamak için wifi sembolüne sağ tıklayın ve bu sayede kablosuz ağ ayrıntılarına erişim sağlamanız için karşınıza seçenekler çıkacaktır. İlgili ekrana kendi ip adresinizi girmeniz gerekiyor.

19.248.1 adresini kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın. Yükleme işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilmek için onay verin. An itibarıyla oturum açma sayfasında yer alıyorsunuz.

Akabinde, sağlayıcı kimlik doğrulaması otomatik olarak yapılacaktır ve wifi’ye bağlanma işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.

Tüm bunlara rağmen problem devam ediyorsa eğer Dns ayarlarınızı değiştirebilirsiniz ve bu bağlamda en çok tavsiye edilen de Google Dns olarak karşımıza çıkıyor. 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde güncelleyin.

Oturum açma sayfasına erişim sağladıktan sonra yapılacak işlemler gayet basit ve her iki yöntemde de bunu nasıl yerine getirebileceğinizi detaylı bir şekilde aktardık.

Sorun Devam Ediyorsa: Kimlik Doğrulama

Sorun devam ettiği takdirde kimlik doğrulama problemi kaynaklı bir sıkıntı yaşıyor da olabilirsiniz. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için wifi şifresini kontrol edebilirsiniz. Çoğu zaman kullanıcılar emin oldukları şifreleri yanlış girebiliyor ve bu da birtakım sorunlara sebebiyet veriyor. Şifre doğru ve sorun devam ediyorsa;

Son olarak ağı unut seçeneğini kullanabilirsiniz ve bu sayede tüm bilgileri sıfırlamış olacaksınız. Ağı unut dedikten sonra tekrar giriş yapmayı deneyin ve bu kez bağlandığınızı göreceksiniz. Karşınıza çıkabilecek sorunların farklı çözümlerine bu yazıda yer vermeye çalıştık ve ilgili adımlardan bir tanesi mutlaka çözüm sunacaktır. Wifi oturum açma sorunu çözümü ile birlikte kimlik doğrulama probleminin çözümüne de yer verilmiştir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu