Bilgisayar

Wifi açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Belli başlı tuş kombinasyonlarını kullanarak sizler de wifi’yi etkin hale getirebilir ya da pasifleştirebilirsiniz. Wifi açma ve kapatma başlığı altında bu tuş kombinasyonlarına yer vereceğiz. İnternet artık elimiz ayağımız haline gelmiş durumda ve en küçük bilgi ya da araştırma için bilgisayarlarımızın karşısına geçiyoruz. Peki ama internet ile aramızdaki duvarı kaldırmak için ne yapmak gerekiyor.

Dilerseniz farklı model cihazlarda wifi açma kapatma işleminin nasıl ve ne şekilde yapılacağına hep birlikte göz atalım. Bu sayede sizler de daha kolay erişim sağlayabilecek ve tek bir hamle ile internet bağlantısını aktif hale getirebileceksiniz.

Laptop Wifi açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Acer: bilgisayarlarınızda “FN” tuşu mutlaka vardır ancak klavye düzeninde bu tuşun yeri, markaya göre değişiklik gösterebilir. Fn tuşu ile birlikte F2 tuşuna bastığınız anda wifi açma kapatma eylemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Kombinasyon bu şekilde ve internet bağlantınız olmadığı zamanlarda bu kombinasyonu uygulayarak aktif kılabilirsiniz.

HP: Hp marka cihaz kullanıcıları için de tuşlardan bahsetmek istiyoruz. Fn tuşuna bastıktan hemen sonra F12’ye basmanız gerekiyor. Wifi açma kapatma işlemini bu kombinasyon ile birlikte sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Lenovo: Fn+F3 kombinasyonu ile birlikte internet ile aranızdaki duvarı kaldırabilir ve sizler de wifi’yi aktif kılabilirsiniz.

Toshiba: Fn+F8 yapmanız gerekiyor ancak bazı modellerde bu kombinasyon değişiklik gösteriyor ve F9 olarak karşımıza çıkıyor. Her iki kombinasyonu deneyebilir ve sizler de sonuç elde edebilirsiniz.

Görev Çubuğu Wifi Simgesi

Sağ alt kısma göz attığınızda sizler de yukarıya doğru genişleyen ve üst üste sıralanmış wifi sembolünü göreceksiniz. Bu sembole tıkladığınızda internete bağlı olup olmadığınızı ve wifi’nin açık olup olmadığını da kontrol etme şansınız var. Eğer tuş kombinasyonlarını kullanmak istemezseniz bu yöntem de işinize yarayacak ve internet bağlantısını açıp kapatmanıza en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

wifi-acma-ve-kapatma

Wifi Açma Kapama Tuşu

  • Sol alt kısımda yer alan başlat butonuna tıklayın.
  • Hemen ardından açılan pencere üzerinden ayarlar menüsü yada denetim masasına geçiş yapalım.
  • Ağ ve internet ayarları ile devam edelim.
  • Son olarak açılan menü üzerinden wifi butonuna tıklayın ve bağlantının açık olup olmadığını sizler de bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Kapalı ise onay vermeniz yeterli olacak ve wifi saniyeler içerisinde açılacaktır.

Wifi Açık Fakat Bağlantı Yok

Bu durumun doğrudan internet sağlayıcınız ile alakalı olduğunu unutmamak gerekiyor. Modemlerinizi kontrol edebilirsiniz ve tüm ışıkların yanıp yanmadığına bakın. Eğer internet sağlayıcınız ile ilgili bir sorun varsa doğrudan firma ile görüşme yapmanız gerekecektir. İnternet erişimi için buna ihtiyacınız var ve wifi’nin açık olması illa ki bağlantı gelecek anlamına da gelmiyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi sağlayıcınız ile ilgili bir sorun varsa bu problemi yaşamanız gayet normaldir.

Malumunuz internet çağındayız ve atık birçok konuda internetten ve sitelerden yardım alıyoruz. Yalnızca Bilgisayarlarımız değil, aynı zamanda cep telefonu ve tabletlerimiz de bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Bu yazımızda wifi simgesinin nerede olduğu, bu simgeye nasıl ve ne şekilde ulaşabileceğinizi ve aynı zamanda nasıl açıp kapatabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Yazıya göz atarsanız eğer bu işlemin gayet kolay olduğunu sizler de net bir şekilde göreceksiniz.

Wifi açma ve kapatma işlemini farklı alternatifler aracılığı ile yerine getirebilir ve sizler de internet ile aranızdaki duvarı kısa süre içerisinde kaldırabilirsiniz. Açma ve kapatma işlemleri aynı pencere üzerinden sağlanmaktadır ve yine aynı kombinasyona ihtiyacınız olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu