Bilgisayar

Freedos Nedir? FreeDOS Laptop Alınır mı?

Bilgisayar satın almak istediğinizde donanımsal konularda az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ya da dilerseniz bir profesyonel ile hareket edebilir ve ondan yardım alabilirsiniz. Bugünkü yazımızda, bilgisayar kullanıcılarına ve yeni bir bilgisayar satın alacak olanlara Freedoss nedir? Sorusunun yanıtını vereceğiz ve bilmeleri gereken bir detayı paylaşacağız.

1999 yılında, Microsoft, mss-dos’u geliştirmekten vazgeçtiğini açıkladı ve oluşacak boşluğu etkili bir şekilde kapatabilmek adına Freedos ile karşımıza çıktı. Dos tabanlı işletim sistemlerinden biri olan freedos, birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından hali hazırda bilinmiyor ve hatta eminiz birçoklarınız bu ismi şu an duyuyorsunuz. Dos ile uyumlu bir işletim sistemi geliştirmek asıl amaçtı ancak ilk yıllarda bu konuda ne yazık ki başarılı olamadılar.

Günümüz teknolojisine baktığımızda ise hayal edilenin çok daha üzerine çıktıklarını ve asıl amaçlarına kısa süre içerisinde ulaştıklarını da görebiliyoruz. Tanımlama yaptıktan ve kısa bir bilgi verdikten sonra dilerseniz cihaz kullanıcılarına yardımcı olmaya devam edelim ve diğer soru işaretlerine de yanıt arayalım.

Freedos Bilgisayar Almak Mantıklı mı?

Freedos barındıran bilgisayarlarda herhangi bir işletim sistemi karşınıza çıkmayacaktır. Örneklerle devam edelim… Bilgisayarlarınızı açtığınızda Windows ibaresi belirmeyecek e siyah bir ekran ile karşı karşıya geleceksiniz. Yükleme yapmak size düşüyor ve eğer cihazlarınızı kullanmak isterseniz Windows 7 ya da 10 gibi işletim sistemlerini yükleyerek devam edebiliyorsunuz. Yani temiz bir cihaz satın aldığınızı düşünün ve dilediğiniz gibi yükleme yapma şansı elde ediyorsunuz.

blank

Eğer çok yüksek bir bütçeye sahip değilseniz ve ekonomik olarak da fayda sağlamak istiyorsanız bu tür bir cihaz satın alabilirsiniz. Rakamlar çok daha düşük ve genellikle düşük bütçeli alış veriş yapacak kimseler tercih ediyor.

Bilgisayarlarınızı satın aldıktan sonra işletim sistemi kurmak durumundasınız ve bu da sizlere biraz zaman kaybettirebilir. Eğer benim zamanım var ve param az diyorsanız, elbette mantıklı bir alış veriş olacaktır. Yükleme yapmak istemiyorum ve bilgisayarım kurulu olarak yani hazır bir şekilde gelsin derseniz bu tür bir alış veriş ne yazık ki mantıklı olmayacaktır.

Freedos Bilgisayar Satışı Yapan Yerler Var mı?

Sizlere de ilginç gelebilir ancak kullanıcıların yoğun talebi söz konusu ve bazı firmalar bu bilgisayarları satışa çıkartmış durumda. Hali hazırda satış yapan firmalar elbette mevcut ve dijital dünyayı detaylı bir şekilde araştırırsanız sizler de taleplerinize çok daha kısa sürede yanıt alacaksınız.

Freedos olan bilgisayarların en büyük avantajı, kesinlikle daha ekonomik olmalarıdır. En az 500 lira gibi bir indirim alıyorsunuz ve az önce de ifade ettiğimiz gibi belirlediğiniz bütçe düşük ise freedos sizler için tavsiye edebileceğimiz bir seçenek olacaktır.

İşletim sistemi kurmak çok da zor değil ancak malumunuz biraz zamanınızı alacaktır. Rakamların daha düşük olması, bilgisayar kullanıcılarını harekete geçiriyor ve daha ekonomik bir cihaz satın almak adına insanlar tercihlerini bu doğrultuda yapıyorlar. Boş bir cihaz aldığınızı düşünün ve zaten bilgisayarı açtığınız anda sizleri herhangi bir işletim sistemi karşılamayacak ve siyah ekran ile muhatap olacaksınız.

İşletim sistemi kurmak dışında farklı bir sorun ya da uğraş karşınıza çıkmıyor ve bunu yapabilirim diyorsanız sizler de hemen şimdi alış verişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi birçok bilgisayar kullanıcısı henüz böyle bir Freedos seçeneğinden haberdar değil. Bu yazımız ile birlikte sizleri de haberdar etmek ve konu ile ilgili detaylı bilgi aktarmak istedik.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu