Blog

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırma Nasıl Yapılır?

Wi-fi çekim kalitesini arttırma işlemi, bir çok parametreye bağlı olarak gerçekleştirilir. Wi-fi sağlayıcı kablosuz modemler, dijital sinyal alıcılardır. Bu nedenle çekim gücü hava durumundan bulunulan ortama kadar çok farklı nedenlerle değişkenlik gösterir. Eğer kullandığınız modemin kalitesini arttırmak istiyorsanız, evinizde, modemin konumunda ve diğer değişkenlerde iyileştirme  yapmalısınız. Wi-fi sağlayıcı modemin etrafında çok fazla materyal bulunması, modemin bulunduğu yerin çok alçak olması gibi nedenler, sinyal kalitesini ve çekim gücünü etkileyecektir.

Wi- Fi Çekim Gücü Arttırmada Modemin Konumu

Wi-Fi çekim kalitesini arttırmada modemin konumu, sinyal alımı açısından yer tutar. Evde modem konumlandırılırken eşyaların daha az olduğu bölümlere konmalıdır. Modemin eşyaların arasına konması sinyali keser ve internet kalitenizin düşmesine yol açar. Ayrıca modemin etrafında televizyon ya da metal eşyaların bulunması da sinyalin bozulmasına neden olacaktır. bu nedenle çekim gücünün azaldığını fark edebilirsiniz. Modemin etrafında sabit ya da cep telefonu bulunmamalıdır. Modem, sinyal alımı nedeniyle cep telefonlarının konumundan etkilenebilir. Bunun yanı sıra modemin yüksek bir yerde durması gerekmektedir. bu sayede hareket halindeki nesnelerden etkilenmez. Eğer ciddi bir sinyal çekim problemi yaşıyorsanız, modeminizi 1- 2saat dışarıda tutmak iyi gelecektir. Etrafında duvar olmayan bir alanda kalmak modemin sinyalleri daha net almasına yardımcı olur.

Eğer modeminiz ADSL, VDSL, Fiber alt yapılı ise, önerilen açık havaya çıkarma işlemi çok işe yarayacaktır. Çevresinde cisim bulunmadığında bu modemlerin daha iyi çalıştığı görülmüştür. Bunun yanında modeme bağlanacak cihazın da açık havaya çıkarılması gerekmektedir. kullandığınız cep telefonunun ya da laptopun da açık havada sinyalleri daha iyi yakalama özelliği bulunmaktadır.

blank

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırmada Kanal Seçimleri

Wi-Fi çekim gücü kanal değişimleri ile artıp azalabilmektedir. Kablosuz ağ sinyallerinin sinyal aralıklarını ifade eden kanallar, verimliliği arttırmak için kullanılabilir. Eğer kullanmakta olduğunuz kanalda yoğunluk varsa, sinyal verimliliği düşecektir. Bunun için yapılması gereken, temiz bir sinyal kanalı bulmaktır. Bu sayede çok kullanılmayan ve kalitesi düşmeyen bu kanaldan internetiniz hızlanacaktır. Kanalınızı bulduktan sonra modem ayarınızı 11 veya 13 yapmanız gerekmektedir. bu işlemleri kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız, en yakındaki modemi kontrol etmeye yarayan ücretsiz yazılımları tercih edebilirsiniz.

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırmada Anten Kullanımı

Anten ile çekim gücü arttırmak için yapılması gereken, belirli bir yönde sinyal yayan antenleri tercih etmek olmalıdır. Anten ile modem uyumunu yakalamak önemlidir. Modeminizi seçerken anten değişikliğine imkan veren modeller arasından tercih yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin dairesel sinyal yayan bir anteniniz varsa, ancak modeminiz evin köşesinde kalıyorsa, bu durumda sinyal uyumsuzluğu ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarda dikey sinyal veren anten kullanılması daha doğru olur.

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırmada Alıcı- Verici Uyumu

Alıcı ile verici arasındaki uyum, ağ sağlayıcısı ile kullanılan cihaz arasındaki uyumdur. Ağ sağlayıcısı 4,5 G fiber internet imkanı sunarken kullanılan modem en fazla 3G gücünde ise, aradaki uyumsuzluktan dolayı sinyal kalitesi düşecektir. Bu durumda kişiler, ağ sağlayıcısının sağladığı kaliteyi modemde bulamamaktan dolayı sinyali düşük alırlar. Modem kalitesini yükseltmek doğru bir çözüm yolu olacaktır.

Wi-Fi Çekim Gücü Arttırmada Takviyeler

Takviye ürün kullanımı ile Wi-Fi kalitesi arttırmak, sinyal arttırıcı ürün kullanımı gibi önlemlerdir. Sinyal arttırıcıların kullanımı, doğru sinyalin bulunmasını sağlar. Ayrıca priz yoluyla wi- fi kalitesi arttırmak için de kişilerin modemi direkt olarak prize bağlaması yeterlidir. Ara bağlantı olmadan fişe takılan modem, daha rahat sinyal yayar.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu