Blog

Deprem Nasıl Oluşur?

Günümüzde, bazen sık sık karşılaştığımız doğa olayı olacakta bilinen deprem haberlerine karşılaşmaktayız. Sel felaketleri, kasırga, toprak kayması gibi doğa olaylarının arasında en çok olan doğa olayı depremdir. Ülkemizde çok görülen doğa olaylarının da başında deprem bulunmaktadır.

deprem nasıl oluşur

Deprem nasıl oluşur, Yer kabuğu içerisindeki kırılmalar ile an itibari ile olan titreşimlerin dalga dalga yayılması ile yeryüzünü sallanması olayını deprem denir. Deprem insanların güvenle yerlere bastığı yer yerde olmaktadır. Gördüğümüz üzere 3 ile 5 şiddeti arasındaki depremlerde can ve mal kaybı fazla olmasa da günümüzde daha fazla büyüklüklerde depremler ile karşılaşmaktayız. Deprem hiç beklemediğimiz bir anda olur ve çevredeki insanları panik yapmasını sebebi olmakla, gördüğümüz üzere insanlar panik yaparak apartmanlardan atlayarak, kendilerine de zarar vermektedir. Depremler bu sıralar daha fazla olmakta, ve çok şiddetli depremler ile binaların yıkıldığı da görülmektedir. Bu doğal afette olmasıyla bir çok kurtarma ekibi seferber olurken, bir canı sağ kurtarmak için milyonlarca kişi seferber oluyor bundan da anladığımız üzere insan canının çok değerli olduğunu görmekteyiz. Biz bunları bilirken evleri yapan firmalara da değinmeden geçmek istemiyorum. Bizim ülkemizde depremler bu kadar sık olurken, kendi çıkarları için malzemeden çalarak daha az maliyete daha fazla para kazanan, kendini uyanık sanan şirketler, insanların canlarına tehlikeye attıklarını hiç düşünmediklerini görmekteyiz.

deprem haritasi

Evet değerli okurlarımız deprem ülkemizde en çok karşılaştığımız olaylar arasında olsa da deprem olmadan yetkililerinde yapacağı pek bişeyin olmadığı görülmektedir. Deprem günümüzde milyonlarca can almaştır. İnsanların güvendiği ve aldığı evlerinin deprem de altında kalıp can verdiğini duydukça millet olarak her deprem de, önceki depremler aklımıza geliyor ve üzülüyoruz. Bizler üzülürken,  bu değerli şirketler bizleri görmüyor sanırım ve aynen yapmaya devam ediyorlar. Şu unutmamalılar ki bir gün olur kendilerinde enkazın altından cansız bedenlerinin çıktığı unutmamalılardır. Allah ülkemize ve milletimize bir daha büyük depremler göstermesin. Hayırlı günler.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu