Mobil

Whatsapp’tan konum nasıl atılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan akıllı telefon kullanımı birçok opsiyonu da beraberinde getirmektedir. Geçmişte lokasyon bilgilerinin alınabilmesi için mutlaka GPRS dediğimiz cihazlar gerekmekteydi. ancak akıllı telefonların içerisine entegre edilen uygulamalar sayesinde konum atmak diye nitelendirdiğimiz lokasyon bilgilerinin başkalarına gönderilmesi mümkün olmaktadır. Arama kurtarma çalışmalarından adres sorgulama işlemlerine kadar birçok uygulamada devreye girebilen konum atmanın nasıl yapılacağını bu yazımızda anlatacağız.

Telefondan Konum Nasıl Atılır?

Cep telefonu kullanarak konum atmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan ve Google Maps uygulamasına Entegre edilen konum atma özelliği en yeni teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır. Google Maps kullanarak konum atmak istiyorsanız uygulamayı çalıştırıp canlı konum paylaşma özelliğini devreye sokabilirsiniz. Böylece cihazınızda kayıtlı olan herkesle konumuzu paylaşarak çok rahat bir şekilde bulunduğunuz lokasyon hakkında bilgi verme imkânına sahip olabilirsiniz.

blank

WhatsApp Konum Atma Nasıl Yapılır?

Konum atma uygulamaları arasında en çok kullanılan iletişim uygulaması olan WhatsApp’taki konum atma özelliğidir. En geniş kullanıcı kitlesine sahip olan WhatsApp üstünden çok kolay bir şekilde konum katılabilmektedir. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz.

  • WhatsApp uygulamasını açın.
  • Konumu kime atmak istiyorsanız o ismin üstüne tıklayarak bir sohbet penceresi açın.
  • Açılan sohbet penceresinin sağ üst köşesinde bulunan ataç ikonunu tıklayın.
  • Karşımıza çıkan menüden konum seçeneğini aktif hale getirin.
  • Konum aktifleşince birtakım yönergeler size sunulacaktır. Bunlar arasında yer alan “şu anki konumu gönder” sekmesine tıkladığınızda listelenen konumlardan herhangi birisini seçerek sohbet ettiniz kişiye gönderebilirsiniz.
  • Açılan aynı sekmedeki haritadan size yakın olan çeşitli adres bilgilerini veya müesseselerin konumunu da aynı şekilde gönderebilirseniz.
  • Sizin göndermiş olduğunuz konum karşı tarafın WhatsApp penceresinde harita modunda açılacaktır. Buradaki kırmızı şekildeki yer göstergecine tıklandığında konumunuzun bütün koordinat bilgileri sayısal olarak ekranınıza yansıyacaktır. Aynı şekilde göndermiş olduğunuz konum bilgisini karşı taraf haritalar üstünden açarak yol tarifi şekline getirip hedef adres bilgisine dönüştürebilir.

Yukarıda sayılan yöntemlerle çok kolay bir şekilde konum paylaşıp karşınızdaki kişileri bulunduğunuz yer hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu