Mobil

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Günümüzde internet sayesinde iletişim oldukça kolay bir noktaya gelmiştir. Bunlardan birisi de Whatsapp sohbet programıdır. Tabi istemediğiniz kişilerin rahatsızlık vermesi de artık kolaylaşmış durumda. Herhangi bir sebeple Whatsapp’da engellendiğinizi düşünüyor ve bunu nasıl anlarım diyorsanız, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kişiye Engel Atmak Nedir?

Programın sizlere sağlamış olduğu içeriklerden biriside istenmeyen kişilerden alınan engellenme uyarısıdır. Bu uyarı istemediğiniz kişilerden herhangi bir mesaj veya arama gelmesine izin vermeyecek aynı zamanda sizin profil hareketlerinize erişim sağlamasına da müsaade etmeyecektir. Bu durumlarda kişiler açısından oldukça işlevli bir yere sahiptir.

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Kişiler Whatsapp uygulaması üzerinden engellenildiğini anlaması için birkaç yol bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralamak gerekirse;

  • Engelleyen kişinin Whatsapp kullanıcı profiline erişimini kısıtlanmaktadır.
  • Profil fotoğrafı yerine Whatsapp kendi emoji karakterini koyacak ve karşı tarafın resmi kaldırılmış olacaktır.
  • Kişinin kullanıcı adını görmeniz imkansız olacaktır.
  • Kişinin durum bilgilerini göremeyeceksiniz.
  • Hakkında gibi kişi bilgisi içeren alanlara erişim sağlayamazsınız.
  • Mesaj işaretinin iki tık olmaması durumu

blank

İstisna Durumlar Nedir?

Bunun yanında kişilerin engellendiklerini ifade eden bazı durumlar istisna da olabilmektedir. Bunları ise şu şekilde ifade etmek doğru olacaktır:

-Durum veya hakkında gibi kısımların görülmemesi: Bu alanların görülmemesi karşı tarafın sizi engellediği anlamına geldiği gibi bazı zamanlarda engel yemediğiniz de ifade edebilir. Kişi ayarlardan profilinin sadece arkadaş listesi erişimine izin vermesinden dolayı sizi de bu listeye henüz eklemedi ötürü bu bilgileri görmeniz imkansız olacaktır. Bu durum sizlerin engellendiği anlamına da gelmemektedir.

-Bir diğer seçenek ise mesaj işaretinin iki tik olmaması halidir: Kişilerin belki de engellenip engel yemediği konusunda en net bilgi edinmesi bu yolla tespit edilmektedir. Karşı tarafa herhangi bir mesaj gönderilmesinde mesajın bir tık olması karşı tarafın hesabına ulaştığını iki tık olması karşı tarafın internet erişimin sağlandığına ve iki tık işaretinin de yeşil olmasıysa mesajınızın karşı taraf tarafından açılıp okunduğunu göstermektedir. Bu durumda atılan mesajın bir tık da uzun bir süre kalması sizin engel atıldığının büyük bir kanıtı olabilir. Ancak kişi eğer internet erişimi sağlayamayacak bir durumda ise bu yerinde bir tespit olacaktır.

-Profil resminin görünmemesi hali; Profil resminin görünmemesi her zaman tek başına yeterli bir durum değildir. Kişi gizli kimlikle hareket etmek istemiş olabilir. Bu durumun gerçekleşmesi için diğer artlarında bir arada bulunması zorunludur.

Bu açıdan dolayı sadece profil resmi görünmüyor ancak diğer tüm işlemlerde olumsuz bir durum yoksa herhangi bir whatsapp engellenme söz konusu değildir. Bunun yanında her durum geçerli ve profil resmide yoksa eğer engel atıldığına büyük bir kanaat getirmeniz mümkün olacaktır. Bütün bu durumların geçerli olduğu haller ve istisnaları konusunda sizlere bilgi verici bir aktarım sağlanmaya çalışılmıştır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu