Mobil

Batarya Neden Çabuk Biter?

Cihazlarınızda yer alan bataryaların belli bir kullanım ömrü var ve ne kadar dikkat ederseniz edin bu süre dolduğunda ne yazık ki beklediğiniz verimi elde edemeyecek ve bataryanın çok daha kısa süre içerisinde bittiğini göreceksiniz. Batarya neden çabuk biter sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün ve dilerseniz diğer unsurları da hep birlikte inceleyelim ve soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına cevap arayalım.

Şarj Neden Çabuk Biter?

Ekran parlaklığı, bataryanın ömrünü azaltan en büyük hususlardan bir tanesidir. İhtiyaç duymadığınız anlarda ekran parlaklığını düşürmek her zaman daha doğru ve daha sağlıklı bir hamle olacaktır. Yüksek ekran parlaklığı yalnızca batarya ömrü için değil, göz sağlığı için de önemli bir husus ve uzmanlar da düşük ekran parlaklığı tercih etmenizi tavsiye ediyor.

Wifi bağlantısı da bataryayı bitiren detaylardan biri. Cihazlarımız sürekli olarak internete bağlı olduğu için bunun önüne geçmek ne yazık ki mümkün değil. Aslında yazının başında da dile getirdiğimiz gibi ne kadar dikkat ederseniz edin bir süre sonra batarya kullanım ömrü tamamlanacak ve yeni bir batarya satın almanız gerekecektir. Bunu yaparken de orijinal batarya tercih etmeyi ihmal etmeyin. Yan sanayi ya da çakma diye tabir ettiğimiz bataryalar cihazlarınıza büyük ölçüde zarar verecek ve canınızı sıkacaktır.

Bluetooth kullanım sıklığı da yine batarya ömrünü azaltan ve bataryanızı zayıflatan unsurlardan bir tanesidir.

Gps detayı da aynı şekilde bataryanın çabuk bitmesine sebebiyet veren unsurlardan biri. Fakat tüm bunları gün içerisinde kullanmak durumunda kalıyoruz ve yapabileceğimiz başka bir şey ne yazık ki yok.

Arka planda çalışan uygulamaları da es geçmemek gerekiyor. Kapattığınızı zannediyorsunuz ancak arka planda sayısız uygulama aktif olarak çalışmaya devam ediyor ve batarya ömrünü azaltan en önemli detaylardan biri de kesinlikle budur. Uygulama kullanımı tamamlandıktan hemen sonra sizler de arka plandakileri kapatabilir ve bu sayede şarjınızın bitmesini de engellemiş olursunuz.

Titreşim detayını da aktarmak istiyoruz. En çok şarj yiyen özelliklerden biri ve cep telefonlarınızı sessize aldığınızda şarjınızın çok daha az gideceğini sizler de göreceksiniz. Olabildiğince titreşim kullanmamaya çalışın ve bu sayede batarya ömrünüzü de uzatabilirsiniz. Bir diğer unsur ise fotoğraf çekimlerinde flaş kullanımıdır. Bunu çok sık yaptığınızda da yine batarya ömrünün azaldığını ve şarjınızın yetersiz olduğunu fark edeceksiniz.

Batarya Seçimi

Zayıflayan bataryalarınızı değiştirmek isterseniz eğer orijinal batarya tercih etmek durumundasınız. Yan sanayi ürünler ne yazık ki cihazlarınıza zarar veriyor ve verimlilik konusunda da inanılmaz kötüler. Orijinal bataryalar elbette çok daha pahalı ancak fiyat performans ilişkisine bakıldığında verdiğiniz paranın karşılığını her şekilde alıyor olacaksınız.

Akıllı telefon kullanıcılarının bu konuda çok daha dikkatli ve çok daha hassas davranmaları gerekiyor. Aksi takdirde telefonlarınızın ömrünü de kısaltmış olacaksınız ve hiçbir telefon kullanıcısı da bu tür bir şey istemez. Batarya konusu önemli bir konu ve powerbank kullanımına da değinmek istiyoruz. Powerbank kullandığınız takdirde batarya ömrünün kısalacağını da bilmeniz gerekiyor. Ne yazık ki hızlı şarj özelliği ile birlikte yüksek elektrik depolanıyor ve bu da bir şekilde bataryalarınıza zarar veriyor. Farklı makalelerde bu konuya detaylı bir şekilde değindik ve mecbur kalmadığınız durumlarda powerbank kullanmanızı da kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Aksi takdirde batarya ömrü kısalacak ve bir süre sonra değişim yapmak zorunda kalacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu