MobilSosyal Medya

Whatsapp’ın bilinmeyen özellikleri

Facebook tarafından 2014 yılında 19 milyar dolara satın alındı ve 450 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip. Şimdi çoğumuz tarafından bilinmeyen birçok özelliklerinin detayları;

Arkadaşlarınız veya konuştuğunuz kişilere, WhatsApp’a ne zaman girdiğinizi belli etmek istemiyorsanız yapmanız gereken;
Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son görülme yolunu takip ederek ayarlamanızı yapabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden PDF, ZIP ve APK gibi dosyalar göndermek için Android marketten Whats Packed 2 ads uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Dosya göndereceğiniz kullanıcıda da bu uygulamanın yüklü olması gerekiyor. Şuan için sadece Android’te kullanılabiliyor.

WhatsApp’a kilit koymak, mesajlarınızın başkaları tarafından okunmasını istemiyorsanız Google Play Store’den WhatsApp Lock uygulamasını indirebilirsiniz. Böylece her girişinizde şifre soracaktır.

Ana ekranda Kişi kısayolu oluşturmak, konuşma üzerine uzun süre basarak karşınıza çıkan pencerede ”sohbet kısayolu ekle” seçeneğini seçerek kişiyi telefonunuzda ana ekrana eklemiş olursunuz.

WhatsApp Silinen mesajları geri getirebilirsiniz. Yapmanız gereken uydulamayı silip tekrar yüklemek. Yükleme esnasında size mesaj yedeklerinizi yüklemek istermisiniz diye soracaktır.

İnternet kotanızı korumak için de önlem alabilirsiniz. Gelen video ve resimler cihazınıza otomatik olarak indiriliyor. Siz bunların hangi ağ bağlantısı üzerinden indirileceğini seçenilirsiniz.
Ayarlar > Sohbet ayarları > Medyayı otomatik indir yolunu takip ederek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

WhatsApp telefon numarası değiştirme. Ayarlar > Hesabım > Numaramı değiştir seçerek yeni telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.

Gelen resim ve videolar cihazınızda hem yer kaplıyor hemde Fotoğraf/Galeri uygulamasıyla senkronize oluyor. ES File Explorer dosya yöneticisi uygulamasını indirip WhatsApp klasörüne girin. Yeni dosya oluşturup adını .nomedia olarak ayarlarmanız halinde resimleriniz artık albümde gözükmeyecek.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu