Sosyal Medya

Whatsapp Sohbet Geçmişini Yeni Telefona Aktarma

Whatsapp, güncellemeler ile birlikte sohbet geçmişi gibi bir ayrıcalık da sunuyor ve artık yaptığınız yazışmalara eski tarihli de olsa kısa süre içerisinde erişim sağlayabiliyorsunuz. Whatsapp sohbet geçmişi yeni telefona nasıl aktarılır sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve bu konuda sizleri de bilgi sahibi yapmak istiyoruz.

Sohbet geçmişi, önemli olduğunu düşündüğünüz yazışmaları yeniden okumak ve hatta not almak adına büyük bir avantaj ancak gizli kalmasını istediğiniz yazışmalar için büyük bir risk taşıyor. Gelin hep birlikte bu mesajların yeni cihaza nasıl ve ne şekilde aktarılacağını ve bunun için ne yapmanız gerektiğini konuşalım.

Google Drive Yüklemesi

Sohbet geçmişini google drive’a yüklediğiniz takdirde ister bilgisayarlarınıza ister yeni cep telefonlarınıza aktarıma bulunabilirsiniz. En kolay ve hiçbir programa ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz işlemlerden biri ve zaten binlerce telefon kullanıcısı da özellikle bu yöntemi tercih ediyor.

  • Whatsapp uygulamasını açtıktan hemen sonra sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine tıklayalım. Ayarlar-sohbet-sohbet yedeği adımlarını takip edelim ve yedeklerimizi Google Drive’a aktaralım.
  • Bu sayede sohbet geçmişinin tamamı Drive hesabınızda olacak ve sizler ed dilediğiniz zaman bu yazışmalara tekrar ulaşabileceksiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi en güvenli yöntemlerden biri ve daha hızlı ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Programlar İşe Yarıyor mu?

Whatsapp için geliştirilmiş üçüncü parti yazılımlar var ve hali hazırda satışta olduğunu da görebiliyoruz ancak yaptığımız incelemeler neticesinde bu programların hiçbir şekilde işe yaramadığını ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini tehdit ettiğini görebiliyoruz. Bu tür bir uygulama ya da program kullanmak yerine sizler de güvenilir olan yöntemi yani Drive seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Programların işe yaradığını söylemek kesinlikle yanıltıcı olacaktır ve zaten kullanıcı yorumlarına baktığınızda da olumsuz yorumların çok daha fazla olduğunu yine kendi gözleriniz ile göreceksiniz. Google Drive hesabınız yoksa eğer sizler de hesap oluşturabilir ve hiçbir ücret ödemeden üyeliklerinizi başlatabilirsiniz.

Sohbet Geçmişi Nedir?

Güncelleme ile birlikte Whatsapp uygulaması aracılığı ile yaptığınız tüm konuşmalar kayıt altına alınıyor. Bu kayıtları elbette sadece siz ve sohbet ettiğiniz kişi görebiliyor. Bir belge niteliği taşıyan yazışmalara dilediğiniz zaman erişim sağlayabiliyor ve tekrar okuyabiliyorsunuz. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile bu yazışmaların koruma altına alındığını ve güvenli bir şekilde saklandığını da unutmamak gerekiyor.

Whatsapp, sektördeki diğer rakiplerine kıyasla çok daha gelişmiş ve çok daha popüler bir sohbet uygulamasıdır ve bu tür güncellemeler ile birlikte daha fazla insan tarafından tercih ediliyor. Sizler de kayıtlarınızı kendiniz tutabilir ve yine bu kayıtlara dilediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz.

Sohbet Geçmişi Silme İşlemi

Ayarlar menüsünden Whatsapp dosyasını bulup sohbet klasörü içerisindeki yazışmaların tamamını silebiliyorsunuz. Ya da sohbet ettiğiniz kişiyi bulup üzerine basılı tuttuğunuzda da sohbeti silmek için bir buton karşınıza çıkacaktır. Sil onayı verdiğiniz takdirde tüm yazışmalar siliniyor ve sizin dışınızda hiç kimse bu yazışmaları göremiyor.

Whatsapp, yönetimi kullanıcılarına bırakmış durumda ve bu sayede dilediğiniz zaman kayıt alabilir dilediğiniz zaman bu kayıtları silebilirsiniz. Nasıl yapacağınız ve hangi adımları takip edeceğinizi detaylı bir şekilde anlattık ve bunun yanı sıra Google Drive kullanımı ile birlikte yazışmaları farklı bir cihaza aktarabileceğinizi de yine sizlerle paylaşmış olduk. Dilerseniz hemen şimdi bu aktarımı gerçekleştirebilir ve sohbet geçmişini daha güvenli bir alana taşıyabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu