Sosyal Medya

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Nasıl Kaldırılır?

Whatsapp, en çok tercih edilen uygulamalardan biri ve bunun en önemli nedeni de güvenlik detayıdır. Gizlilik konusunda en az kullanıcılar kadar hassasiyet gösteriyor ve güvenliğinizi de bir adım öne taşıyor. Whatsapp parmak izi kilidi nasıl kaldırılır sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz parmak izi detayının ne olduğuna ya da ne işe yaradığına göz atalım. Mesajlarınızı okumak isteyenler olabilir ya da telefonunuz yanınızda olmadığında kurcalayacak insanlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

İşte bu aşamada sizler de parmak izi detayını devreye sokabilir ve yalnızca sizin parmak iziniz ile açılan bir uygulama yaratabilirsiniz. Whatsapp parmak izi sayesinde artık cihazlarınıza herhangi bir şekilde erişemiyorlar ve Whatsapp’a girmek istediklerinde parmak izi engeli ile karşılaşıyorlar.

Uzman Görüşü:

Güvenlik seviyesi üst düzey seviyede ve kullanıcıların da bu durumdan fazlasıyla memnun olduklarını net bir şekilde görebiliyoruz. Peki ama bu detayı ortadan kaldırmak istersek ne yapmalıyız? Gelin hep birlikte asıl konumuza dönelim ve parmak izini deaktif hale getirme eylemini konuşalım.

  • Whatsapp uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine dokunun. Hemen ardından ayarlar-hesap ve gizlilik adımlarını takip etmeniz gerekiyor.
  • Burada parmak izi kilidi butonunu göreceksiniz. Tıklayarak aktif edebilir ya da aktif durumda ise deaktif hale getirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler bu kadar basit ve dilediğiniz an yeniden açık hale getirebiliyorsunuz.

whatsapp-parmak-izi-kilidi-nasil-kaldirilir

 

whatsapp-parmak-izi-kilidi-nasil-kaldirilir

Parmak İzi Kilidi Ne İşe Yarar?

Uygulamalar, kullanıcı güvenliğini üst düzey seviyeye taşımak adına ellerinden gelenin çok daha fazlasını yapıyor ve Whatsapp da bu konuda önemli bir mecra. Parmak izi kilidi ile birlikte uygulamayı sizler dışında farklı biri açamıyor ve güvenlik seviyesini yukarıya taşımış oluyorsunuz. Fakat şöyle de bir durum var. Her Whatsapp’a girmek istediğinizde parmak izinizi okutmanız gerekecektir. Yani bir bakımdan zahmetli bir süreç olabilir.

Cihazlarınızda parmak izi sensörü olup olmadığını kontrol edin ve eğer bunu destekleyen bir telefona sahip değilseniz zaten bu hizmetten herhangi bir şekilde faydalanamıyorsunuz. Mesajlarınızın başkaları tarafından okunmasını istemiyorsanız eğer sizler de bu tür bir güvenlik önlemi hazırlayabilir ve içiniz rahat bir şekilde telefonlarınızı kullanabilirsiniz.

Parmak izi kilidini açmak için parmağınızı farklı noktalardan okutmanız gerekiyor. Sensör zayıf olduğu takdirde ne yazık ki algılama sorunu yaşanacaktır. Yeni nesil akıllı telefonlarda bu sorun çözülmüş durumda ve sıkıntı yaşayacağınızı da düşünmüyoruz.

Farklı Bir Parmak İzi ile Açılabilir mi?

İlginç bir bilgi ve hepiniz bu bilgiye hakimsiniz diye düşünüyoruz. Her insanın parmak izi farklı ve bu insan bedeninin kimliği olarak biliniyor. İşte bu yüzden farklı bir parmak izi ile kilidin açılması mümkün değil ve bu da muazzam bir güvenlik detayı olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca Whatsapp uygulamasında değil, artık birçok uygulamada bu detay karşımıza çıkıyor ve kullanıcıların da bu detaydan memnun olduklarını net bir şekilde görebiliyoruz.

Henüz bu deneyimi yaşamadıysanız sizler de parmak izi kilidini aktif hale getirebilir ve dilediğiniz an kapatabilirsiniz. Mesajlarınızı saklama ihtiyacı duyuyor ya da başkası tarafından okuması sizi rahatsız ediyorsa kesinlikle bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Her uygulamaya giriş işleminde parmak izi talep edilir ve okuttuktan sonra uygulama açılır. Bunun dışında herhangi bir şekilde giriş yapılmıyor ve tedirgin edilmiyorsunuz. Whatsapp kullanıcılarından tam puan alan özel bir ayrıcalık ve parmak izi kilidinin süresini de yine ayarlar bölümünden yapabiliyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu