Sosyal Medya

Sosyal Medya Hastalığı FOMO!

Sosyal Medya Hastalığı FOMO

Teknoloji iyi güzel hoş da, beraberinde getirdiği bağımlılıklar biz farkında olmasak da aslında sosyal yaşamımızı derinden etkiliyor. Son zamanlar da kullanıcı sayısı gitgide artan, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde üyeliği bulunmayan nadir kişilerdenseniz aslında çok şanslısınız. Çünkü bu sitelerde üyeliği bulunanlar ilk başta eğlenceli görünen bu paylaşım sitelerinin gitgide bir bağımlısı haline geliyor. Sürekli paylaşım yapma arzusu, kimin ne yaptığını merak edip takip etme dürtüsü, farklı bir yere gidildiğinde her an fotoğraf çekip paylaşma isteği derken, gün boyu telefonlar ellerden düşmüyor. Bu da sosyal ilişkilerimizi ve bizi derinden etkiliyor. Bu durum uzmanlar tarafından bir hastalık olarak belirtilmiş ve bu sosyal medya hastalığı FOMO olarak isimlendirilmiştir.

sm

FOMO sadece sosyal medyaya olan bağımlılığı tanımlayan bir hastalık değil. Psikologlar, bu bağımlılıkla beraber gelen birçok olumsuz duygunun da mevcut olduğunu söylüyorlar. Bunlardan bir tanesini ‘’Geri Kalma Endişesi’’ ya da korkusu olarak adlandırabiliriz. Çeşitli sebeplerden dolayı uzun süredir paylaşım yapamayan, arkadaşları ile sosyal ağlar üzerinden iletişim kuramayan bu bireylerde, olaylardan geri kaldığına dair düşünceler ve endişeler oluşuyor. Bu endişeler ister istemez günlük hayat da yansıyor. Zaten sosyal medya ile yüz yüze diyalog kurmayı bile artık beceremediğimiz günümüzde, bir de bu olumsuz duyguların eklenmesi ve etkisi altında kalmamız, durumu kişiler açısından gitgide güçleştiriyor.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu