Sosyal Medya

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Koyma

Sohbet uygulamalarından bir tanesi olan Whatsapp, güvenlik ve gizlilik konusunda en az kullanıcılar kadar hassas davranıyor ve aslında kullanıcıları bu uygulamaya daha yakın hale getiren en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz ki budur. Whatsapp parmak izi kilidi koyma başlığı altında bu detayı inceleyeceğiz ve sizler de nasıl yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Bu sayede sizden başak hiç kimse whatsapp konuşmalarınızı göremeyecek ve hatta uygulamayı dahi açamayacak. Gerçekten güvenlik seviyesi yüksek bir ayrıcalık ve hepimizin parmak izi farklı olduğu için kontrol tamamen kullanıcıda olacaktır. Dilerseniz hep birlikte nasıl yapılacağını görelim ve detaylı bir inceleme yapalım.

Uzman Görüşü:

  • Whatsapp uygulamasını açarak ilk adımı atıyoruz.
  • Sağ üst köşede yer alan üç nokta sembolüne dokunalım ve buradan ayarlar sekmesine geçiş yapalım.
  • Hemen ardından hesap sekmesine geçiş yapalım.
  • Devamında gizlilik butonuna tıklayacağız.
  • Ekranı aşağıya kaydırdığımızda parmak izi kilidi simgesi karşımıza çıkıyor ve bu özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Yine aynı adımları takip ederek parmak izi kilidini pasif duruma da getirebilirsiniz.

Parmak İzi Kilidi Ne İşe Yarıyor?

Whatsapp güvenlik seviyesini yukarılara çekmek ve farklı kullanıcıların sohbet ekranına giriş yapmasını engellemek adına sizler de parmak izi kilidini kullanabilirsiniz. Bu kilidi aktif hale getirdiğiniz takdirde parmak iziniz olmadan giriş yapılmayacaktır. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki parmak izlerimiz bizim kimliklerimizdir. Yani bir başkasının parmak izi, whatsapp uygulamasına giriş yapmak için kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Eğer sohbet mesajlarınızın başkaları tarafından okunmasını istemiyorsanız sizler de bu güvenlik önlemini aktif hale getirebilirsiniz. Kontrol tamamen sizde ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi dilediğiniz zaman bu kilidi kaldırabiliyor ve yine dilediğiniz zaman aktif hale getirebiliyorsunuz. Parmak izi kilidi, hali hazırda whatsapp ile birlikte birçok farklı uygulamada karşımıza çıkıyor ve kullanıcılar da bu güvenlik önleminden memnun görünüyorlar. Dilerseniz sizler de aktif hale getirebilir ve güvenlik seviyesini bir tık daha yukarıya taşıyabilirsiniz.

Hesaplarınız Güvence Altında!

Whatsapp hesaplarınıza giriş yapmak istediğinizde her seferinde parmak izini okutmanız gerekiyor. Aksi takdirde siz bile giriş yapamayacaksınız. Bir başkası mesajlarınızı okumak istediğinizde parmak izi talep edilecek ve haliyle kendi parmak izi de geçerli olmayacaktır. Kontrol tamamen sizde ve herhangi bir şekilde erişim durumu da söz konusu olmayacaktır.

Hesaplarınız bu sayede güvence altına alınıyor ve saklamak istediğiniz bir şeyler varsa uygulamayı bu sayede güvence altına alabiliyorsunuz. Tek sorun ise az önce de bahsettiğimiz gibi uygulamayı kapatıp yeniden girmek istediğiniz her an parmak izi okutmanız gerekiyor. Bu zaman alabilir ve can sıkıcı olabilir. Bu aşamada karar sizlerin ve dilediğiniz an deneyebilirsiniz.

Süre Belirleyebiliyor muyum?

Whatsapp parmak izi kilidi oluştururken zaman aralığını da belirleyebiliyorsunuz. Ne kadar sürede parmak izi isteneceği konusunda da denetim size ait. Whatsapp her şeyi düşünmüş durumda ve aslında işlevsel bir çalışma ile karşımıza çıkıyor. Süreyi uzun tutarsanız eğer her defasında parmak izi ile giriş yamak zorunda kalmazsınız. Yani alternatif bir seçenek de sunuyor.

Güvenlik, uygulamalar için olduğu gibi kullanıcılar için de büyük önem arz ediyor ve bu konuda whatsapp yetkililerini tebrik etmek gerekiyor. Bu konuda gerçekten başarılı işlere imza atıyorlar ve sizler de gönül rahatlığı ile bu eşsiz uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz hemen şimdi parmak izi okutabilir ve bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu