Mobil

WhatsApp Okundu Bilgisi Nasıl Kaldırılır?

Sms devrini kapatan ve yeni bir devir açan Whatsapp uygulaması, kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcının tercih ve tavsiye ettiği isimlerden biri haline geldi. İnternet bağlantınız olduğu takdirde sizler de akıllı telefonlarınızı, tabletlerinizi ya da bilgisayarlarınızı kullanarak bu uygulamadan hizmet alabiliyorsunuz.

Ücretsiz bir uygulama olması kısa süre içerisinde daha fazla insana ulaşmasını sağladı ve sunduğu işlevsellik ile birlikte sınıfının en iyisi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Whatsapp okundu bilgisi nasıl kaldırılır? Sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz uygulamayı detaylı bir şekilde ele alalım ve okundu bilgisinin ne anlama geldiğini de hep birlikte inceleyelim.

Whatsapp Mavi Tik Nedir?

Whatsapp uygulamasında karşı tarafa mesaj gönderdiğinizde bu mesajın okunup okunmadığına dair birtakım bilgiler alıyorsunuz. Görüldü ya da mavi tik olarak da nitelendirilen bu ibare ile birlikte karşı tarafın, mesajınızı okuduğunu anlıyorsunuz. Eğer mavi tik işareti varsa, gönderdiğiniz mesaj okunmuştur ve cevap beklemeye başlayabilirsiniz.

Mesajıma neden cevap vermedin ya da görüldü attın? Gibi şikayetlerin sebebi de tam olarak budur. Bu yazımızda okundu bilgisinin nasıl kaldırılacağını anlatacağız ve bu sayede karşı taraf sizden herhangi bir şekilde hesap soramayacaktır.

  • Whatsapp uygulamasını açın ve hemen ardından ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Bu pencere içerisinde gizlilik gibi bir seçenek yer alacaktır ve bu butona tıkladıktan hemen sonra okundu bilgisi butonunu göreceksiniz.
  • Okundu bilgisini pasif hale getirdiğiniz takdirde artık karşı tarafa hesap vermek zorunda kalmıyorsunuz.

Okundu bilgisini pasif hale getirdiğinizde size gelen mesajı okusanız bile karşı taraf bununla ilgili herhangi bir bildirim ya da bilgi almayacaktır. Dilediğiniz an okundu bilgisi seçeneğini aktif hale getirebilir ve yine dilediğiniz an kapatabilirsiniz. Bunun için ek bir uygulamaya ihtiyacınız yok ve Whatsapp üzerinden tek bir tık ile işlem yapabiliyorsunuz.

blank

Teslim Edildi ve Okundu Bilgisi

İki bildirim çok fazla karşı karşıya geliyor ve karıştırıldığı için detaylı bir açıklama yapmak istiyoruz. Teslim edildi bilgisi, atılan mesajın karşı tarafa ulaştığını gösterir ancak okunduğuna ya da okunmadığına dair bir bilgi vermez. Karşı tarafın internet bağlantısı aktif ve mesaj sorunsuz bir şekilde ulaştırıldı şeklinde algılamak mümkün olacaktır.

Okundu bilgisi ise gönderilen mesajın iletildiğini ve okunduğunu anlatan ifadedir. Her iki bildirimi de sorunsuz bir şekilde iptal edebiliyor ve uygulama kullanımını çok daha kusursuz bir seviyeye taşıyabiliyorsunuz. Özellikle ikili ilişkilerde bu durum büyük sorunlar yaratabiliyor ve mesaj okunduğu anda karşı taraf sizden cevap bekliyor. Okundu bilgisini pasif hale getirebilir ve kendinizi bu dertten kurtarabilirsiniz.

Okundu bilgisini pasif hale getirdiğinizde karşı taraf size dair herhangi bir bilgi alamayacaktır. Diyelim ki mesaj gönderildi ve sizler de bu mesajı okudunuz. Mesajı atan kişi, mesajı okuduğunuzu bilmeyecektir ve bu da dilediğiniz zaman mesaj atma özgürlüğünü sizlere sunmuş oluyor.

Her ne kadar basit bire detay gibi görünse de birçok çift ve arkadaşlar bu konuda sorun yaşayabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve whatsapp tartışmalarını sonlandırmak adına sizler de okundu bilgisini iptal edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey oldukça basit ve yukarıda bahsi geçen adımları eksiksiz bir şekilde takip etmeniz yeterli olacaktır.

Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Okundu bilgisini kapatabileceğiniz gibi son görülmeyi de kapatabiliyor ve hesap vermek zorunda kalmıyorsunuz. Whatsapp>ayarlar ve son görülme adımlarını takip etmeniz ve bu seçeneği pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu