Sosyal Medya

Whatsapp Mesajlarını Tamamen Silme

Whatsapp mesajlarının kayıt altına alındığını ve otomatik yedekleme yapıldığını biliyor muydunuz? Whatsapp mesajlarını tamamen silme başlığı altında bu kayıtları nasıl silebileceğinizi anlatacağız. Yedeklemeleri ve aynı zamanda drive yedeğini de saniyeler içerisinde silebilirsiniz. Saklamak gibi bir zorunluluğunuz yoksa ya da bu kayıtlara ihtiyaç duymuyorsanız eğer sizler de silme eylemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sohbet Yedeği ve Drive Yedeğini Silme İşlemi

 • Whatsapp uygulamasını açtıktan hemen sonra ekranın sağ üst kısmında yer alan 3nokta simgesine dokunun.
 • Açılan menü üzerinden ayarlar seçeneğini tercih edin.
 • Hemen ardından sohbetler ve sohbet yedeği adımlarını takip edelim.
 • Google Drive ayarları sekmesinin hemen altında yer alan drive yedekle butonuna dokunarak asla seçeneğini tercih edin.
 • Bu işlem sonrası mesajlarınız Google Drive’a yedeklenmeyecektir.

Eski Mesajları Silme İşlemi

 • Google Drive uygulamasını açtıktan sonra sol üst kısımda yer alan menü butonuna basalım.
 • Yedeklemeler seçeneğini tercih edip devam ediyoruz.
 • Diğer yedeklemeler kısmında Whatsapp ismini göreceksiniz. Burada yer alan yedeklerin yanında bulunan 3 nokta simgesine tıklayın ve sil seçeneğini işaretleyin.
 • Google Drive’da yedeklenen tüm mesajlarınızı bu basit yöntem ile birlikte silebilirsiniz ve zaten öncesinde yaptığınız işlem ile birlikte yeni sohbetleriniz de herhangi bir şekilde kayıt altına alınmayacaktır.

Telefondaki Yedekleri Silme İşlemi

 • Google play üzerinden es dosya yöneticisi isimli uygulamayı indirebilirsiniz.
 • Hemen ardından dosya yöneticisini açalım ve dahili depolamayı işaretleyelim.
 • Whatsapp klasörünü bulup devam ediyoruz.
 • Burada yer alan ‘’msgstore.db.crypt’’ şeklindeki tüm dosyaları seçerek silmeniz gerekiyor.
 • Tebrikler! Telefonda bulunan yedekleri ve eski mesajları da sorunsuz bir şekilde silmiş olacaksınız.

Whatsapp Yedekleme

Whatsapp uygulaması üzerinden sohbet ederken zaman zaman yedekleme uyarısı karşınıza çıkıyor. Belli bir zaman aralığını baz alarak Whatsapp otomatik yedekleme yapıyor. Eğer karşınıza çıkan ibarede asla seçeneğini işaretlerseniz sizler de kayıt almasına izin vermemiş olacaksınız. Bu süreçten sonraki mesajlaşmalarınız herhangi bir şekilde kayıt altına alınmayacak ve daha rahat bir sohbet ortamına dahil olacaksınız.

Bu kayıtlar tabii ki gerçek bir belge niteliği taşıyor ve karşı tarafla herhangi bir sorun yaşadığınızda kayıt altına alınan sohbetler de ortaya konulabilir. Bu tür durumlar için bir önlem ve tedbir olarak otomatik kaydı açabilirsiniz. Zaten dilediğiniz zaman bu kayıtları silebiliyorsunuz ve kontrol tamamen sizlerin elinde olacaktır.

Whatsapp Yedekleme Yapmıyor?

Whatsapp uygulaması, hali hazırda en çok tercih edilen popüler sohbet uygulamalarından bir tanesidir. Tamamen ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz bu uygulama sayesinde sizler de arkadaşlarınız ile anlık sohbet edebiliyor ve dosya gönderimini de yine en hızlı ve en güvenilir şekilde yerine getirebiliyorsunuz.

Uçtan uca şifrelenen mesajlarınız ile birlikte güvenilir bir uygulamadan hizmet aldığınızı da bir kez daha hatırlatmak isteriz. Peki ama yedekleme yapmıyorsa ne yamak gerekiyor? Eğer otomatik yedekleme ya da isteğe bağlı yedekleme gibi bir durum ortaya çıkmıyorsa muhtemelen cihazlarınızdaki Whatsapp sürümü güncel değildir.

Google Play ya da ilgili mağazaya giriş yaparak güncellemelerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir ve uygulamanın sizlere sunduğu tüm ayrıcalık ve avantajlardan en iyi şekilde faydalanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamalar güncel olmadığı takdirde ne yazık ki tam verim elde edemiyor ve bazı avantajlardan faydalanamıyorsunuz.  Bu sorunu çözdüğünüz takdirde yedekleme işleminden dilediğiniz an faydalanabilir ya da dilerseniz kontrollü bir şekilde yedekleme yapmasına izin verebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu