Yazılım

Virüs Nedir, Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Yazılımsal ve donanımsal sorunlara sebebiyet veren ve kullanıcıdan habersiz bir şekilde bilgisayarlarınıza sızan kod parçalarıdır. İnternette gezinirken dikkatli olmanız gerekiyor ya da herhangi bir dosya transferinde bile cihazlarınıza kolayca ulaşabileceklerini bilmeniz gerekiyor. Virüs nedir, virüs çeşitleri nelerdir? Merakınızı gidermek adına buradayız ve detaylı bir araştırma ile karşınıza çıkıyoruz.

Kurtlar

Virüs çeşitleri araştırması ile birlikte karşınıza ilk çıkacak olan tür kesinlikle kurtlardır. Worms olarak da adlandırılan virüs türü hakkında sizleri de bilgi sahibi yapmak istiyoruz. Ağ dosyası üzerinden cihazlarınıza erişen ve daha da önemlisi kısa süre içerisinde çoğalabilen virüs türleridir. En yaygın olan türlerden biri ve donanımsal olduğu gibi yazılımsal olarak da cihazlarınıza zarar veriyor.

Truva Atları

Bir program içerisine yerleştirilmiş olan virüs modelleridir. Yine en çok karşımıza çıkan türlerden biri ev dosya gönderimi ile birlikte cihazlarınıza erişmesi de daha kolay olacaktır. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi indirme ya da transfer işlemlerinde daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Truva atları, trojen ismi ile de karşımıza çıkıyor ve yine birçok kaynakta bu şekilde adlandırıldıklarını da hatırlatmak isteriz.

Makro Virüs

Uygulama ve programlar ile birlikte cihazlarınıza çok kısa süre içerisinde ve yine çok kolay bir şekilde erişebilecek olan virüs türleridir. Bulaştıkları andan itibaren donanımsal olduğu gibi yazılımsal olarak da cihazlarınıza zarar vereceklerdir.

Mantık Bombası

Tüm dosyalarınızı ve hatta verilerinizi saniyeler içerisinde silebilecek olan çok güçlü bir virüs türüdür. Patlayarak cihazın tüm noktalarına erişebiliyor ve en büyük zararı veriyorlar.

Casus

Spyware olarak da adlandırdığımız virüs, tuzak pencerelere tıkladığınız takdirde cihazlarınıza erişim sağlıyor ve tüm verilerinize kısa süre içerisinde ulaşıyor. İnternette gezinirken çok daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

blank

Adware

Kötü niyetli yazılımlar ve reklamlar ile karşı karşıya geldiğinizde daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Reklamlar, cihazlarınız için zararlı olabiliyor.

Arka Kapı

Çok ilginç bir adlandırmaya sahip ve en tehlikeli virüs türlerinden biri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sisteme sızmak adına o sistemde bir açık arayan ve eğer bulamazsa kendi açığını yaratan ilginç bir virüs modeli. Arka kapı virüsü de bunlardan bir tanesidir. Portlar açarak cihazınıza erişim sağlıyor ve açıkları kendi yaratarak cihazlarınıza zarar veriyor.

Zararlı dosyalardan ve indirme işlemlerinden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Virüs programı kullansanız dahi bazı durumlarda tespit edilmeleri çok daha zor olabiliyor ve gizli şekilde cihazlarınıza yerleşiyorlar. Çok güçlü bir virüs türü ve yine en sık karşılaştığımız isimlerden biri olduğunu da hatırlatmak isteriz.

MBR Virüsü

depolama aygıtını hedef alan virüs türlerinden bir tanesidir. Bu aygıtın bir ölümüne ulaştıktan sonra kısa süre içerisinde tamamını ele geçirmesi hiç de zor olmayacaktır. Mbr alanının hatasız bir şekilde temizlenmesini tavsiye ediyoruz, aksi takdirde cihazın bütününe yayılabiliyor ve ele geçirebiliyor.

Dialer

Çevirmeli telefon bağlantısı ile sisteme ulaşabilen virüs modelleridir. Bu sayede birçok kötü niyetli insan, telefon faturası üzerinden haksız kazanç elde ediyor ve en kolay dolandırıcılık yöntemlerinden biri olduğunu da belirtmek isteriz. Bedava mp3 ya da crack programları ile birlikte erişim daha kolay bir şekilde sağlanıyor ve her zaman belirttiğimiz gibi indirme işlemi yaparken güvenli adresleri tercih ve ziyaret etmeye özellikle gayret edin. Aksi takdirde başınız virüsler ile belaya girecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu